Ekonomi

Hazır giysi ihracatı Aralık ayında tüm vakitlerin rekorunu kırdı…

Pandemi devrinde Mart-Nisan-Mayıs aylarında ihracatında yüzde 50’lere varan düşüşler yaşayan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) 2020 yılının ikinci yarısındaki performansıyla pandeminin tesirlerini sildi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 12 Birlik ortasında 2020 yılında Türkiye’ye 1,3 milyar doları kazandırarak doruğa ortak oldu.

Medikal eserler hazır giysi ihracatına 1,3 milyar dolar katkı sağladı

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, Türkiye geneli hazır giysi ihracatının Aralık ayında yüzde 25,3 artarak 1 milyar 662 milyon dolar, EHKİB Aralık ayı ihracatının ise yüzde 14 artışla 112 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

“2020 yılında medikal eserler, hazır giysi ihracatına Türkiye genelinde 1 milyar 368 milyon dolar, EHKİB ihracatına ise 92 milyon dolar katkı sağladı. Türkiye genelinde 166, EHKİB olarak ise 76 ülkeye medikal eser ihracatı yaptık. 2020 yılında Türkiye geneli hazır giysi ihracatı evvelki yıla nazaran yüzde 3 azalarak 17,1 milyar dolar oldu. EHKİB olarak ise 2020 yılında pandemiye karşın geçen yılki ihracat düzeyimiz olan 1,3 milyar doları koruduk. Ege İhracatçı Birlikleri özelinde hazır giysi kesimi demir-demir dışı metaller dalının akabinde ikinci, Türkiye genelinde ise otomotiv ve kimya dalının akabinde en çok ihracat yapan üçüncü bölüm oldu. Pandemi sebebiyle global ihracatın darbe aldığı, hazır giysi kesiminde ana ihraç pazarımız Avrupa’da azalan talebi göz önüne aldığımızda âlâ bir performans gösterdik. 2020 yılının birinci iki ayında Türkiye ve bölgemiz ihracat performansı pek yeterliydi.”

“Firmalarımızın süratli adaptasyonu başarımıza katkı sağladı”

Mart-Nisan-Mayıs aylarında Covid-19’un tesirlerinin ihracat sayılarında ağır bir halde hissedildiğini anlatan Sertbaş, pandemi başladıktan sonraki 3 aylık periyotta ihracat kaybının yüzde 44 olduğundan da bahsetti.

“Haziran ayıyla dünyada ve ana ihraç pazarımız Avrupa’da tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte ihracatımızdan olumlu sinyaller gelmeye başladı. Haziran-Ekim devrinde beş aylık dönemde Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde ay bazında ihracat önderi olduk. Yılın ikinci yarısında kesim olarak gösterdiğimiz başarılı performans sayesinde 2020 yılını uygun bir düzeyde kapattık. Hazır giysi sanayisindeki firmalarımızın yeni periyoda süratli adaptasyonu bu başarımıza önemli oranda katkı sağladı. Emeği geçen tüm ihracatçı firmalarımız bu başarıda büyük bir tebriği hak ediyor. Güç şartlarda göstermiş olduğumuz başarılı ihracat performansımız gelecek yıllar için de bize umut veriyor. Daha büyük gayeler için bizi cesaretlendiriyor.”

Gaye 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat

Pandeminin global tedarik zincirinde değerli değişimleri beraberinde getirdiğini anlatan Burak Sertbaş şöyle devam etti:

“Müşterilerin gelecek yıllarda alternatif ve daha yakın pazarlardan tedarik eğilimleri olduğunu görüyoruz. Bilhassa Avrupa pazarı açısından coğrafik yakınlık avantajımızdan daha çok faydalanacağımızı düşünüyorum. 2021 yılı için EHKİB olarak 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Medikal eserlere olan global muhtaçlığın devam edeceğini, ihracatının da bu düzeylerde gerçekleşeceğini beklediğimiz için gayemize ulaşacağımızı inanıyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: