Haber

Hidra Adası’nda yattan atılan havai fişek yüzünden orman yangını çıktı! 20 yıl hapis 200 bin euro para cezası!

Yunan itfaiyesi, “Bir tekneden atılan havai fişeklerin neden olduğu yangın, ulaşılması zor ve yolu olmayan bir bölgede, adanın tek çam ormanını yakıyor” mesajıyla Facebook’ta tepkisini dile getirdi. Mesaja eşlik eden fotoğraf, sosyal ağlarda öfke uyandırdı.

Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Suluca’daki ormanlık alan bugün artık tehdit altında değil.

Suluca adasının Başkanı Yorgos Kukudakis, devlet televizyon kanalı ERT’ye yaptığı açıklamada, “bazı insanların çam ormanında böylesine sorumsuz bir şekilde havai fişek fırlatmasına öfkelendiğini” söyledi. Kukudakis, “Ön soruşturma tamamlanır tamamlanmaz Belediyenin yangından sorumlu olanlara karşı hukuk davası açacağını” bildirdi.

Yunanistan, yakın zamanda kundaklamaya yönelik cezaları sertleştirdi. Failler, artık 20 yıla kadar hapis ve 200 bin euro’ya varan para cezasına çarptırılabiliyor.

Skai televizyon kanalına konuşan Kukudakis, yetkilileri harekete geçmeye çağırarak, itfaiyecilerin belirli bölgelere erişimini sağlayan “adada yangın bölgeleri ya da orman yolları bulunmadığına” dikkat çekti.

“Çok yüksek” yangın riski

Cumartesi günü sivil savunma yetkilileri, özellikle Yunanistan’ın başkentini çevreleyen Attika bölgesinde, Mora Yarımadasında ve ülkenin merkezinde yangın riskinin “çok yüksek olmaya devam etmesi” nedeniyle azami dikkat çağrısında bulundu.

İtfaiyeye göre, şiddetli rüzgarların körüklediği 45 yeni yangının kaydedildiği Yunanistan’da dün Mora Yarımadasındaki Mirtia köyünden 55 yaşındaki bir adam orman yangınında hayatını kaybetti.

Yetkililer, çarşambadan bu yana şiddetli rüzgarlar ve bazı bölgelerde 40 dereceye ulaşan yüksek sıcaklıklar nedeniyle “çok yüksek orman yangını riski” uyarısında bulunuyor.

Sıcak hava dalgalarına alışkın olan Yunanistan, tarihinin en sıcak kışını geçirmesinin ardından haftalardır sıcak hava dalgası ve orman yangınları açısından oldukça zor bir yaza hazırlanıyor.

Yunanistan, geçtiğimiz hafta, ilk sıcak hava dalgasını maruz kaldı ve sıcaklıklar yer yer 44°C’nin üzerine çıktı. 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline (IPCC) göre, insan kaynaklı fosil yakıt emisyonlarının neden olduğu artan sıcaklıklar yangın mevsimini uzatıyor ve daha geniş alanlar yangın tehlikesine maruz kalıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu