Ekonomi

Hintli milyarder, Türk şirketin çoğunluğunu satın aldı!

Hindistan’ın en büyük otomotiv yan sanayi şirketlerinden biri olan Samvardhana Motherson Reflectec, Plast Met’in yüzde 75’lik payı için yaklaşık 200 milyon lira ödeyecek.

Türkiye ile Hindistan ortasında siyasi tansiyon, iktisatta pek mahzur tanımıyor. Türkiye’de şirket alımı yapan Hintli devlere bir yenisi daha eklendi. 114 bin çalışana sahip Hindistan’ın en büyük otomotiv yan sanayi şirketlerinden biri olan Samvardhana Motherson Reflectec, Plast Met’in çoğunluk payını satın aldı. Hintli şirket, kalıp ve aydınlatma üreticisi Plast Met Gruop’un yüzde 75’lik payı için 21.8 milyon Euro yani yaklaşık 200 milyon lira ödeyecek. 2019’da 33.4 milyon Euro ciro yapan Plast Met’in alınmasıyla Hintli şirketin yıllık 1.4 milyon adetlik araç pazarına Türkiye de eklenecek.

Mutabakatın 3 ay içinde tamamlanacağını lisana getiren Motherson Group İdare Konseyi Lideri Vivek Chaand Sehgal, “Türkiye, yıllık 1,4 milyon adet binek araç üretim kapasitesi ve uzun vadeli büyüme potansiyeli ile Motherson için stratejik bir büyüme pazarı. Motherson Sumi, böylelikle Türkiye, Avrupa bölgesindeki müşterilerine hizmet veren bir platform olarak kıymetli bir rol oynayacak ”dedi.

5.5 milyar dolar serveti var

1986 yılında kurulan Motherson Group’un şu ana kadar 24 satın alma yaptığını kaydeden İdare Konseyi Lideri Vivek Chaand Sehgal, “Bu, Motherson Group’un 25’inci satın alması. Türkiye, Motherson’ın global operasyonlarında 42’nci ülke olacak. Şirketimizin Vizyon 2025 planı kapsamında gelirleri 4 yıl içinde 12 milyar dolardan 36 milyar dolara yani 3’e katlanacak” diye konuştu. Şirketin İdare Heyeti Lideri Vivek Chaand Sehgal, 2019 yılı bilgilerine nazaran 5.5 milyar dolarlık servete sahip.

400 çalışanı bulunuyor

1987 yılında kurulan Plast Met, 2002 yılında kalıp şirketini kurdu. İstanbul ve Bursa’daki tesislerinde ayda 6 milyon kesim üretim gerçekleştiren Plast Met’in 400 çalışanı var. Şirket, Brezilya’dan Meksika’ya Rusya’dan Çin’e 4 kıtada 10’un üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

dünya.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: