Ekonomi

HSBC dolar kuru için 6.50 iddiasında bulundu

HSBC, Merkez Bankası’nın sıkı para siyaseti duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış üzere etkenlerle yıl sonu için daha evvel 7,10 olan Dolar/TL kestirimini 6,50’ye indirdi.

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun zıdda dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize nazaran şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine tesir yaratmaz” sözlerini kullandı.

Kuruma nazaran muhtemel bir döviz alım programı makro ve finansal riskleri azaltacağından Türk Lirası için müspet dahi olabilir.

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Bank of America’dan TL’de yeni konum kararı

Faiz artışlarının önümüzdeki toplantı sonrasında sonlanacağını öngören Bank of America Euro/TL’de kısa konumunu kapattı. Banka, Türk Lirası ile ilgili görüşlerinin negatife dönmediğini ekledi.

Bank of America, 19 Kasım’da 9,04’ten açtığı Euro/TL kısa konumunu 8,54 düzeyinden kapattı.

Dolar/TL ‘nin 14 günlük nispi güç endeksinin bu yıl ikinci kere 30 düzeyinin altına düştüğüne değinen kurum, bunun Döviz çiftlerinin çok fazla ve çok süratli yükseldiğine işaret ettiğini söyledi.

Banka “Dolardaki teknik bir geri dönüş ve ABD enflasyonunun beklenenden yüksek gelmesi riski arbitrajlı süreçlere ziyan verecektir.” dedi.

Bank of America’nın Türkiye’de para siyaseti yetkililerinin gelecekteki toplantıdan sonra bir daha faiz artırımına gitmeyeceğini öngördü.

Paylaştığı bir araştırma notunda, “Türk Lirası’na karşı bakış açımız negatife dönmüş değil, benzerlerine kıyasla gösterdiği olumlu performansı ortaya çıkaran nedenler şu anda fiyatlamalara dahil edilmiş olabilir.” diyen Bank of America Analisti David Hauner, “Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantıda da faiz artırmasını bekliyoruz ancak bu faiz artırılan son toplantı olabilir.” diye belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: