Ekonomi

HSBC: Türk İktisadı daha fazla büyüyecek

HSBC, Aralık ayı sanayi üretim sayıları sonrasında Türk iktisadı için 2020 ve 2021 yılı büyüme iddialarını yükseltti.

HSBC, Aralık ayı sanayi üretim sayıları sonrasında Türk iktisadı için 2020 ve 2021 yılı büyüme varsayımlarını yükseltti.

Aralık ayı sanayi üretim sayısı sonrasında 2020 4’ncü çeyrek için daha evvel yüzde -0,7 olarak ortaya koydukları büyüme kestirimini yüzde +2,9 düzeyine çıkardıklarını belirten HSBC, bunun sonucu olarak 2020 yılını tamamı için GSYH büyüme kestirimini de yüzde 1,0’den 2,0’a yükselttiklerini vurguladı. 2021 yılı için de büyüme varsayımını yüzde 2,1’den yüzde 4,2’ye çıkaran HSBC, bu revizyonun ise daha çok teknik bir gelişme olduğunu tabir etti.

Raporunda,Türk iktisadında dengesizliklerin şimdi düzeltilmediğini de belirten HSBC, çekirdek enflasyonun hala yüksek olmaya devam ettiğini ve yılın birinci çeyreğinde daha da yükselebileceğini vurguladı. HSBC, besin enflasyonunun yüksek seyretmeye devam etmesinin, güç enflasyonunun yükselişte olmasının da TCMB için zorluklar yarattığını belirtti. Geçen yıl GSYH’nın yüzde 5,3’ü düzeyinde oluşan cari süreçler açığının bu yıl daralacağını kestirim eden HSBC, yüzde 3 düzeyine yanlışsız gelindikçe açıkta azalma sürecinin yavaşlayacağına da dikkat çekti.

Kaynak: foreks.com
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: