Finans

HSBC, Türk iktisadı için büyüme kestirimlerini yükseltti

İngiliz finans devi HSBC, Aralık ayı sanayi üretim sayıları sonrasında Türk iktisadı için 2020 ve 2021 yılı büyüme iddialarını yükseltti.

Aralık ayı sanayi üretim sayısı sonrasında 2020 yılı 4’ncü çeyrek için daha evvel yüzde -0,7 olarak ortaya koydukları büyüme varsayımını yüzde +2,9 düzeyine çıkardıklarını belirten HSBC, bunun sonucu olarak 2020 yılını tamamı için GSYH büyüme iddiasını de yüzde 1,0’den 2,0’a çıkardıklarını vurguladı.

2021 yılı için de büyüme iddiasını yüzde 2,1’den yüzde 4,2’ye yükselten HSBC, bu revizyonun ise daha çok teknik bir gelişme olduğunu söz etti.

Raporunda,Türk iktisadında dengesizliklerin şimdi düzeltilmediğini de belirten HSBC, çekirdek enflasyonun hala yüksek olmaya devam ettiğini ve yılın birinci çeyreğinde daha da yükselebileceğini vurguladı. HSBC, besin enflasyonunun yüksek seyretmeye devam etmesinin, güç enflasyonunun yükselişte olmasının da TCMB için zorluklar yarattığını belirtti.

Geçen yıl GSYH’nın yüzde 5,3’ü düzeyinde oluşan caari süreçler açığının bu yıl daralacağını varsayım eden HSBC, yüzde 3 düzeyine hakikat gelindikçe açıkta azalma sürecinin yavaşlayacağına da dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: