Finans

HSBC’den dikkat çeken dolar/TL kestirimi: 6,50’ye düşebilir

HSBC, 4 aydır düşüş trendinde yer alan dolar kuru için bomba bir iddia açıkladı. Dev banka, raporunda bu yıl TL’nin dolar karşısında değerlenmeye devam edeceğini ve yıl sonu dolar/TL varsayımının 7,10 olduğunu yazdı. Banka ayrıyeten, ‘iktidar tarafından gerekli adımların atılması ve olağanlaşma süreciyle birlikte dolar kuru 6,50 TL düzeyine kadar düşebilir’ görüşünü paylaştı.

YABANCILARIN TL’YE İLGİSİ ARTTI

Türk Lirası’nın taktiksel açıdan bakıldığında daha da prim yapması için alan bulunduğuna dikkat çeken banka bilhassa risk iştahının olduğu ortamda yabancı yatırımcıların Türk lirasına yönelik ilgisinin canlandığını, karşıt dolarizasyonun yükselebileceğini ve Türk lirasının desteklenebileceğini belirtti.

ENFLASYON 2021’İN BİRİNCİ KISMINDA YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Aralık ayında kaydedilen enflasyonun geçmiş devirden gelen kurdaki birikimli tesirin ve eylül-ekim periyoduna kadar devam eden genişlemeci para siyasetinin yansıması olduğuna dikkat çeken banka enflasyonun 2021’in birinci kısmında yükselmeye devam edeceğini öngördü. Yıl sonu dolar/TL iddiasının 7,10 olduğuna dikkat çeken banka tam bir olağanlaşmanın kuru 6,50 düzeyine çekebileceğine dikkat çekti.

DOLAR KASIMDA 8,58’İ GÖRMÜŞTÜ

Kasım 2020’de dolar Türk lirası karşısında 8,58 TL’ye kadar yükselerek tarihi bir rekora imza atmıştı. Dolar kuru beraberinde atılan bir kadro adımlarla ve faiz kararlarıyla 7,30 TL’ye kadar düştü.

Dolar kuru gerçekleştirilen teknik tahlil çalışmalarında 200 günlük hareketli ortalamanın hafif üzerinde yer alıyor. 2020 yılını 7,44 TL düzeyiyle kapatan dolar kurunun 2021 yılında nasıl bir grafik çizeceği merak ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: