Ekonomi

IBM’in Yeni Araştırması: ‘Uzaktan çalışanları direktörün ehemmiyeti artıyor’

IBM, İş Kıymetleri Enstitüsü (IBV) tarafından yapılan “Find your essential” (Temellerinizi bulun) adlı araştırmaya göre birçok CEO için “herhangi bir yerden” çalışanları yönetmek, gelecek periyodun en değerli husus başlıklarından biri olacak. Araştırmaya katılan salgın periyodunda âlâ performans gösteren kuruluşlardan, gelir artışı bakımından birinci yüzde 20 içinde olanlar; COVID-19 salgını sonrasında şirketlerini muvaffakiyet için konumlandırırken yeteneğe, teknolojiye ve iştiraklere öncelik vereceğini belirtiyor.

Türkiye’nin de dahil olduğu 50 ülkedeki 26 bölümden 3 bin CEO’ya uygulanan anket, Oxford Economics ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Çalışma IBM’in yaklaşık 20 yıldır her yıl gerçekleştirilen CEO anketlerinin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Ankete katılan yeterli performans gösteren şirketlerin CEO’larının yüzde 77’si, kısa vadede kârlılığı etkileyecek olsa bile çalışanların refahına öncelik vermeyi planladığını bildirdi. Düşük performans gösteren şirketlerde ise bu oran yüzde 39. Bu sonuç ankete katılan en başarılı kuruluşların başkanlarının çalışanlarına güçlü bir biçimde odaklandığını ortaya koyuyor.

Alt kuruluşu IBV tarafından hazırlanan çalışma sonucunda IBM; önderler ve çalışanlar ortası işbirliği için dijital, bulut dayanaklı araçlar sağlanması, tükenmişlik sendromunun önüne geçilmesi, çeşitliliğe ve kapsayıcılığa odaklanılarak şirket kültürünün sürdürülmesi üzere ögelere dikkat edilmesini öneriyor. Bu ögelerin dahil olduğu bir hibrit çalışma ortamının sunduğu uzun vade zorluklarının dikkatle kıymetlendirilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

IBM Services Kıdemli Lider Yardımcısı Mark Foster konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “COVID-19 birden fazla önderin, çalışanlar üzere temel konulara odaklanmak zorunda kalmasına neden oldu. Birçok çalışanın patronlarından beklentileri kıymetli ölçüde değişti. ‘Herhangi bir yerden’ çalışmak beraberinde çevik teknoloji sağlayan, çalışan refahına öncelik veren, esnek ve iştirakçi kültürleri teşvik eden ve empati yeteneği yüksek liderlik modellerinin benimsenmesini gerektirebilir”

Uzaktan çalışmaya salgın sonrasında da devam edecek firmaların sayısında artış olacağını söyleyen IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen, kelamlarına şöyle devam etti: “Bu durum, çalışanları ve iş süreçlerini uzaktan yönetebilme hünerini yöneticiler için daha değerli hale getirdi. Çalışanların önceliği ise uzaktan çalışma sürecini kolaylaştıracak imkanlara sahip olmak ve iş/özel hayat istikrarını korumak.  Uzaktan çalışmanın olağanlaşması, şirketlerin teknoloji altyapısını bu periyoda adapte etmesini zarurî kılıyor. Bu hem çalışan motivasyonu, hem de iş verimliliği için kritik kıymete sahip. Biz de IBM olarak; hibrit bulut üzerinden sunduğumuz tahlillerimizle, uzaktan çalışmayı teknik açıdan mümkün kılan seçenekler geliştirmeye devam ediyoruz”

– İstekli Ayrılma: Dünya çapında 14 bin tüketicinin katıldığı benzeri bir IBV anketinde, her dört çalışandan biri 2021 yılında işini değiştirmeyi planladığını belirtti. Bunun en değerli nedeni olarak daha esnek çalışma saatlerine yahut lokasyonuna duyulan gereksinim öne çıkıyor.

– Çeşitlilik: Ankete katılan CEO’ların sırf yüzde 17’si, çalışanlarla etkileşim için çeşitliliği ve kapsayıcılığı en kıymetli kurumsal nitelikler ortasında gösterdi.

Ölçeklenebilir ve Esnek Teknoloji Temelleri

IBV araştırmasına nazaran CEO’ların çoğun teknolojik faktörleri, 2020 yılında yaşanan büyük çaptaki aksiliklerin akabinde gelecek birkaç yıl için işlerini etkileyecek en kıymetli dış etkenler ortasında görüyor.

Ankete katılan CEO’ların tamamı şirketlerine avantaj sağlayabilecek en kıymetli teknolojilerin Bulut, Yapay Zeka (AI) ve Objelerin İnterneti (IoT) olduğuna inanıyor. Bu sonuca karşın teknoloji bazlı çalışmaların en kıymetli zorluk olduğunu düşünen CEO’lar ortasında; düzgün  performans gösterenlerin oranı, düşük performans gösterenlerin iki katı.

İştiraklerin Ehemmiyeti Artıyor

IBV araştırmasına nazaran, uygun performans gösteren şirket CEO’ları, iştiraklere daha fazla odaklanıyor. Bu CEO’ların yüzde 63’ü, iştiraklerin iş performansını olumlu etkilediğini düşünüyor. Öte yandan tıpkı fikirde olan düşük performanslıların oranı ise, yaklaşık olarak yüksek perfomanslıların yarısı.

IBV çalışması, başkanların sıfırlanmaya ve başarıda asli ehemmiyet taşıyabilecek konulara odaklanmaya ait şu teklifleri içeriyor: 

Açık hibrit bulut üzere esnek ve ölçeklenebilir teknoloji platformlarının seçilmesi

Çalışanların hem fizikî hem de zihinsel refahına yatırım yapılması

Açık inovasyon yaklaşımıyla kazanmak için paydaşlıklar kurulması

https://ibm.co/c-suite-study-ceo

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: