Ekonomi

‘İhracatın Önündeki En Büyük Pürüz COVİD-19 Sürecinin Uzaması’

Aralık 2020 ve Ocak 2021 ISO Türkiye İhracat İklim Endeksi eşik bilgilerini pahalandıran İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği İdare Konseyi Lideri İlker Önel, Aralık 2020 yılında ISO Türkiye ihracat iklim endeksinin 50,5 eşik kıymetinin üzerinde kapattığını ama dış pazarlardaki faaliyet şartlarının sınırlanması sebebi ile Ocak ayında   eşik pahanın altına düşerek 49,9 bedeli alarak yıla başlamış olduğunu vurguladı.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği İdare Heyeti Lideri İlker Önel, dış pazardaki sınırlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Başta  Avrupa ülkelerindeki katı kısıtlamalar bizim ana tedarikçilerinden biri olduğumuz pazarlarda ihracatımızın azalmasına sebep oldu. Avrupa’nın tek canlı piyasası Hollanda olurken, İngiltere’de  kısıtlamaların artması üretimin düşmesine ve hammadde gereksiniminde azalmaya sebep oldu. Almanya hudutlu yükseliş kaydetti” dedi.

A.B.D artan ticaretimizin  olumlu yansıdığını ve en yüksek oranlı artışın S.Arabistan’da  yapılan ihracattan kaynaklandığını lisana getiren İlker  Önel; “Türk imalat endüstrinin ihracat pazarının %2’sini  oluşturan S.Arabistan’da ekonomik aktivitedeki artış ve yaşanan sürecin yavaş yavaş olumluya dönmesi ihracatımıza olumlu yansıdı” dedi.

İhracatın önündeki pürüzleri kıymetlendiren Önel;  “Şu an için ihracatımızın önündeki en büyük manilerden biri COVİD-19 sürecinin uzaması ve aşılanmanın hadise artış suratından az olması görülüyor. Öteki taraftan bilhassa lojistik manasında boş konteyner sorunu ve yükselen fiyatları ile dökme yük gemilerinin maliyetinin çok yükselmesi ihracat pazarlarımızda hem operasyonel olarak zayıflamamıza hem de fiyat oluşturmakta zorlanmamıza sebep oluyor” sözlerini kullandı.

Açıklamalarında gelecek ile ilgili öngörülerine de yer veren Önel;    “Vaka sayılarının önümüzdeki süreçte azalması ve olağanlaşmanın hızlanması ile birlikte bilhassa tedarik zincirlerindeki sorun ortadan kalktığında ihracatımızın ivme kazanacağını ve ülkemizin yeni bir rol üstleneceğini umut ediyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: