Haber

İlham Aliyev, Brüksel’de Charles Michel ve Nikol Paşinyan’la görüşecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la üçlü görüşme gerçekleştirecek.

22 Mayıs’taki görüşmenin adresi bir kez daha Belçika’nın başkenti Brüksel olacak. Michel, önce Aliyev ve Paşinyan’la ikili görüşmeler yapacak daha sonra üçlü toplantıya geçilecek.

Ermenistan, Brüksel’deki son görüşmede alınan kararlara uymadı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’a 5 ilke sundu. Bu ilkeler temelinde müzakere amaçladıklarını söyledi. ‘Bu Ermenistan’ın son şansı’ diyerek pek çok kez uyardı.

Bu çağrıların ardından Ermenistan, Azerbaycan ile sınırın belirlenmesi ve güvenliğine ilişkin komisyonun üyelerinin oluşturulduğunu duyurdu.

Ermenistan’ın sözlerini tutmaması ve takındığı tutum, ABD’deki temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da soruldu. Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Karabağ’da elde ettiği zaferin ardından bölgede barış ve huzur istediğini sunduğu barış teklifiyle açıkça belli ettiğini söyledi. Ermenistan’ın içeride radikaller ve dışarıda diaspora tarafından baskı altında olduğunu belirtti.

Aliyev ve Paşinyan en son 6 Nisan’da Brüksel’de bir araya geldi. Her iki taraf da nisan ayı sonuna kadar bir çalışma grubu kurması ve çalışmalara başlaması konusunda anlaştı.

Azerbaycan çalışma grubunu kurdu ve bir heyet göndermeye hazırdı. Ancak Ermenistan, önceden kararlaştırılan toplantıyı iptal etti. Ardından Azerbaycan-Ermenistan sınırında yeni bir toplantı yapılmasını reddetti.

Günay Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrar sağlanmasını isteyen Azerbaycan, mümkün olan en kısa sürede Ermenistan’la barış anlaşması imzalamayı amaçlıyor.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu