Ekonomi

IMF raporu değerlendirmesi: Türkiye faiz artırımına gitmeli

Ekonomist Hayri Kozanoğlu, IMF’nın yayınladığı Global Finansal İstikrar Raporu’na ait yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin Tunus’un akabinde en fazla dış finansmana ihtiyacı olan ülke olduğunu belirterek, devanın yüksek faizde bulunduğunu söz etti.

Memleketler arası Para Fonu (IMF), 2021 yılına ait global ekonomik büyüme kestirimini yüzde 5,2’den yüzde 5,5’e çıkardı.

Global Finansal İstikrar Raporu’na nazaran, Kovid-19 aşılarının onaylanması ve uygulanmaya başlanmasının, artan Kovid-19 hadiselerine ve ekonomik görünümü çevreleyen belirsizliklere karşın global toparlanma beklentilerini artırdığı ve risk varlık fiyatlarını yükselttiği belirtildi.

“ÇAĞRE YÜKSEK FAİZLE SICAK PARAYI CEZBETMEK”

Ekonomist Hayri Kozanoğlu da rapordaki Türkiye tahminini kıymetlendirdi.

GSYH’nin yüzdesi olarak Türkiye’nin Tunus’un akabinde en fazla dış finansman ihtiyacı olan ülke olduğunu tabir eden Kozanoğlu, “Bu nedenle deva yüksek faizlerle “sıcak parayı” cezbetmekte bulunuyor!” dedi.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜME BEKLENTİSİ 

Raporda Türkiye için “Yükselen ve Gelişmekte Olan Avrupa’da (+% 4,0; +% 3,9), Türkiye’nin 2020’de bir daralmadan (+% 1,2) kurtulmasının akabinde Ekim’e kıyasla + 1,0 puan artarak 2021’de %6,0 büyümesi bekleniyor” bilgisi yer aldı.

Kaynak: karar.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: