Ekonomi

ING: Euro bölgesine enflasyon 2021’de geri mi dönecek?

Enflasyonun geri dönüşü 2021’deki en büyük sürprizlerden biri olabilir. Ekim 2018’den bu yana birinci sefer manşet enflasyon üçüncü çeyrekte %2’ye ulaşabilir.

Negatif enflasyon oranları, süregelen kilitlenmeler ve kademeli ekonomik toparlanmayla birlikte, genel beklenti enflasyonun bu yıl amacın yeniden altında kalacağı tarafındaydı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Aralık ayı iddialarında, Euro bölgesi manşet enflasyonunda 1Ç21’de %0,3’ten 4Ç21’de %1,5’e kademeli bir artış öngörüyor. AMB, gelecekteki enflasyon oranlarını olduğundan yüksek iddia etme konusunda etkileyici bir geçmiş performansı geliştirmiş olsa da, 2021’in uzun bir müddet sonra bir birinci oluşturarak, enflasyonun ECB’nin beklentilerini aşacağını tez ediyoruz.

Euro bölgesindeki manşet enflasyon, geçen yılın Ağustos ayından bu yana negatif seyretmesi deflasyonist sarmal kaygılarını beslemekte ve ECB’nin enflasyonu maksada döndürmekte çok zorlanacağı telaşını uyandırmaktaydı. Bununla birlikte, daha yakından bakıldığında, Ocak ayından bu yana düşen enflasyon oranlarının, Almanya’da süreksiz KDV indirimi, düşük güç fiyatları, toplumsal aranın olumsuz tesiri, belli bölümler ve fiyatlar üzerindeki kilitlenmeler üzere tek seferlik faktörlerin bir sonucu olduğu görülüyor. Tüm bu faktörler birlikte, 2020’nin ikinci yarısında manşet enflasyonu yüzde iki puan daha aşağı çekti.

Sabit vergilerle enflasyon Almanya’nın KDV indiriminden bu yana %0,6 yukarda

Daha genel olarak konuşursak, avro bölgesindeki kilitlenme tedbirleri, birtakım hizmetler mevcut olmadığından, enflasyonun hakikat ölçülmesini zorlaştırıyor. Pandemi ayrıyeten (geçici olarak) ömür usulünü ve harcama modellerini değiştirdi ancak bu değişiklikler fiyat endeksinin bileşimine yansımadı. Bu, mevcut enflasyon kestirimini daha belgisiz hale getirmekte ve şu anda bildirilenden daha yüksek (veya daha düşük) enflasyon riskinin artmasına neden olmakta.

Deflasyonun etkenleri, reflasyonun itici güçleri olmaya hazır

2020’deki negatif enflasyon oranlarının gerisindeki itici güçler 2021’de azalacak: Düşük güç fiyatlarının olumsuz baz tesirleri, toplumsal uzaklaşma tedbirleri nedeniyle düşen fiyatlar ve hepsinden kıymetlisi Temmuz ayında Almanya’daki KDV indirimi. Güç fiyatları için baz tesiri Nisan ayında olumluya dönecek ve yüksek güç fiyatlarından kaynaklanan olumlu baz tesiri, Kasım 2020’deki -0,8 yüzde puana kıyasla, Mayıs ayına kadar avro bölgesi enflasyonuna yaklaşık 0,4 puanlık olumlu bir katkı sağlayabilir.

Güç enflasyonu, güçlü baz tesirleriyle aykırıya dönecek

Hükümetlerin ikinci çeyrekten itibaren ekonomilerini yine açmaya başlayacaklarını ve devam eden aşılama programı nedeniyle bu yine açılmanın kalıcı olacağını varsayarsak, toplumsal aralıklı deflasyonun aksine çevrilmesi manşet enflasyonunu 0,5 puan daha artırabilir. Birinci dalga kilitlenmelerinden sonra, virüs korkusu talebi arz üzerindeki kısıtlamalardan daha fazla azalttığı için, toplumsal aralıktan bilhassa etkilenen fiyat kategorileri (toplamda enflasyon tedbirinin yaklaşık %20’sini oluşturan tatil paketleri ve restoranları düşünün) ortaya çıktı. İktisat yine açıldığında, kıymetli “yakalama talebi” ve kilitleme kayıplarını telafi etmek isteyen işletmeler nedeniyle bunun aksine dönmesi beklenebilir.

Toplumsal aradan en çok etkilenen fiyatlar, yine açıldığında bilakis dönmesi beklenen büyük bir düşüş gördü

Buna, Almanya’daki KDV indiriminin bilakis çevrilmesinin yanı sıra bir CO2 vergisinin getirilmesini ve Almanya enflasyonunun yılın ikinci yarısında muhtemelen %2’ye yaklaşmasını yahut %2’nin üzerine çıkmasını eklersek, Euro bölgesi enflasyonu üzerinde üst istikametli baskının artacağı sonucuna varabiliriz. Sonuç olarak, enflasyonist baskının altında değerli bir değişiklik olmasa bile, Euro bölgesi manşet enflasyonu %2’ye yaklaşabilir.

Temel bilgiler, orta vadede hala düşük enflasyona işaret ediyor

İkinci çeyrekte başlayan birkaç güçlü manşet enflasyon okumasıyla, kimi finans piyasası iştirakçileri, gevşek para ve maliye siyasetlerinin bir sonucu olarak enflasyonun hızlanmasına ait eski endişeleri hatırlayarak gerileceklerdir. Ya da en azından, ECB’nin sürpriz sıkılaştırmasından tasa duyabilirler. Biden tesiri ve ABD ekonomisindeki muhtemel bir reflasyonla birlikte, enflasyon endişeleri 2021’in sürpriz konusu olabilir.

Lakin, kendimizi fazla kaptırmadan, bu enflasyon endişelerinin gelir gelmez ortadan kalkabileceğini unutmayın. Muhtemel bir birinci heyecandan sonra, yeni bilgiler daha yüksek baz tesirleriyle birleştiğinde, temeller devreye girecek ve yine kasvetli görünecekler. Euro bölgesi iktisadı 2023’ten evvel muhtemelen kriz öncesi düzeylere ulaşamayacağından çıktı açıkları çok yüksek kalmaya devam edecek. İşsizliğin, en uygun ihtimalle 2021 için kriz öncesi düzeylere kıyasla yüksek kalması bekleniyor ki bu, fiyat artışı için pek güzele işaret etmiyor. 2020 yılı boyunca yapılan toplu pazarlık mutabakatları aslında 2019’dakinden çok daha zayıftı ve takviyeler azaldıkça iflasların sayısı artacak. Ayrıyeten, güçlü euro enflasyonist baskılara bir üst hudut koyuyor. Bu, enflasyonun yapısal olarak koronavirüs krizi başlamadan evvelkine nazaran nasıl daha yüksek olacağını yahut tek seferlik faktörlerin nasıl gereksiz ikinci tıp tesirlere yol açabileceğini görmeyi zorlaştırıyor. Aslında, manşet enflasyonun 2022’de %1 -% 1,5 aralığına geri dönmesini ve tekrar de Avrupa Merkez Bankası’nın amacının açıkça altında kalmasını bekliyoruz.

Yeniden de, gelecekteki siyaset atakları hakkında piyasa spekülasyonu ile birlikte daha yüksek manşet enflasyon sayıları, ECB’nin irtibat maharetlerini teste tabi tutacak. Bu bağlamda, ECB idare konseyi üyesi Isabel Schnabel’in “yapılabilecek en büyük ekonomik siyaset yanılgısı – para ve maliye siyasetini çok erken sıkılaştırmak” olacağı tarafındaki son yorumları yahut İspanya Merkez Bankası Lideri Hernandez de Cos’un getiri eğrisi konusunda muhtemel denetim açıklamaları, ne gelebileceğinin habercisi. Son olarak, nakdî genişleme neredeyse Euro bölgesindeki tüm devlet tahvili arzının tamamını kapsayacak formda etkin olduğu sürece, tahvil getirilerinin düzeyini enflasyon beklentileri yerine arz ve talebi belirleyeceğini unutmayın.

ING Think

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: