Haber

İngiltere’den Rusya-Ukrayna krizine karşı 1000 askerlik hazırlık

İngiltere, Başbakan Boris Johnson’ın NATO liderleri ile görüşmesi ve Polonya’ya bugün yapacağı ziyaret öncesinde Rusya’nın saldırması durumunda oluşabilecek insani bir krizde destek kuvveti olarak görev yapması için dün 1000 askere hazırlık emri verdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brüksel ve Varşova’ya giderek NATO’nun prensiplerine bağlı kalması gerektiğini vurgulayacak ve Ukrayna sınırına asker yığan Rusya karşısında İngiltere’nin askeri destek sağlayabilmesinin yollarını görüşecek.

Johnson’ın ziyareti uluslararası diplomasi kapsamında gerçekleştirilen bir dizi görüşme arasında yer alıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hafta başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de ABD’nin müttefikleriyle gelecek hafta Münih Güvenlik Konferansı’nda yüz yüze görüşmelere gerçekleştirecek.

İngiltere dışişleri bakanı ve savunma bakanı da bu hafta mevkidaşlarıyla Moskova’da görüşmeler yapacak.

Johnson, “İngiltere, Avrupa’nın güvenliğine olan bağlılığını tereddütsüz sürdürmeye devam ediyor” diyerek müttefik ülkelerin prensiplerinden taviz vermemeleri gerektiğini vurguladı.

İngiltere, geçen yıl Belarus’la sınırda yaşanan göçmen krizi nedeniyle Polonya’ya 100 asker göndermesinin ardından Pazartesi günü 350 asker daha göndereceğini açıklamıştı.

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu