Ekonomi

Investing: Dolar/TL kuru 7,40 altında satıcılı fiyatlanmaya devam ediyor, ıslahatlar, BÜ protestoları takip ediliyor

DEĞERLİ NOT:  Manşet ParaAnaliz’in görüşünü yansıtır

Haftaya 7,44 düzeyinden düşüşle başlayan USD/TRY kuru, bugün 7,34 düzeyine hakikat düşüşüne devam ediyor. Bu hafta salgın nedeniyle alınan yeni önlemler ve Georgia seçimleri nedeniyle endekslerde düşüş yaşanırken dün gelişen ülke paraları da dolar karşısında bir ölçü geriledi, lakin TL olumlu ayrıştı. Bugün ise dolar göstergesinin 89,0 tabanına yanlışsız gerilemesi ile tüm gelişen ülke paralarında yükseliş yaşanıyor. TL varlıklar da son 3 haftalık olumlu seyrini 4. hafta ortasında da koruyor. Günün birinci yarısında USD/TRY 7,35 ve EUR/TRY 9,08 düzeyinden süreç görüyor.

Yurt içinde kıymetli ekonomik bilgi akışının olmadığı bugün Euro Bölgesi’nden PMI ve ABD’den ADP özel kesim işsizlik müracaatları açıklanacak. TSİ 22.00 da ise Aralık ayı FOMC toplantı tutanakları açıklanacak.

Dolar Endeksi dün Wall Street’te orta verdiği gerilemesini bu sabah Asya’da da sürdürdü.  Georgia Senato seçimleri yatırımcılar ortasında “önemli,” olarak algılanıyor, ama hangi partinin kazanmasının riskli varlıklara nasıl tesir yapacağı konusunda konsensus yok.  Euro da bugün düşük  hizmetler PMI rapor edilmesi sonrası gevşedi.  TL başta, Gelişmekte Olan Ülke FX yükselişini sürdürüyor.

Dolar/TL’de gerileme umduğumuzdan yavaş gerçekleşirken, Lider Erdoğan’ın açıklamakta gecikdiği ıslahatlar kadar, Lütfi Elvan’ın artık enflasyonla çabada Maliye Politikası’nın öne çıkacağına dair açıklamaları da dikkat çekti. Bu açıklama TCMB nakdî sıkılaştırmaya son verdi manasına gelebilir.

BloombergHT’de yer alan bir habere nazaran, İsviçreli banka UBS, dolar/TL kurunda 2021’in ikinci çeyreği sonunda 7.00 düzeyine kadar çekilme bekliyor. Sonrasında ise kurumun beklentisi kurda yükseliş yaşanacağı tarafında. Bankanın dolar/TL’de çeyrek sonu varsayımları birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 oldu.

Dolar/TL’nin 7.00 düzeyine gerilemesi ile TCMB döviz alımlarına başlayabilir.

2021’in En Berbat Yatırımı! Atilla Yeşilada | EkonomiTubeTV

YOLUNUZ YOL DEĞİL ! BITCOIN !

QNB Finansbank: SWAP kanalıyla Türkiye’ye ne kadar fon girdi?

ABD doları son iki yılın en düşük düzeylerine geriledi

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: