Ekonomi

Iran ve Türkiye doğal gaz mutabakatların yenilemek için görüşecek

Kaynak: Tehran Times

İran Ulusal Gaz Şirketi (NIGC) Lideri Hassan Montazer Torbati pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın yakın gelecekte Türkiye ile olan gaz ihracat muahedesini yenilemenin görüşüleceğini açıkladı.

Fars’ta gerçekleştirilen yeni gaz tedarik projeleri açılış merasiminde konuşan Torbati “Karadeniz’deki yeni gaz rezervi keşfinin kontratımıza bir tesiri yoktur, Türkiye’nin gaz talebi düşünüldüğünde kelam konusu rezerv bir ehemmiyet teşkil etmemektedir. Türkiye’ye olan gaz ihracatı mevcut mutabakata nazaran devam etmektedir, yakın gelecekte ise kontratın yenilenmesi için görüşmelere başlayacağız” dedi.

Merasimde Afganistan’a gaz ihracatı konusuna da değinen Torbati, “İlk plan hazırlandı ve diplomatik görüşmeler sürüyor. Afganistan’a olan gaz ihracatının temelinde özel bölüm yatmakta, fakat gereken altyapıyı biz hazırladık” açıklamasında bulundu.

İran uzun müddettir Türkiye’nin en değerli güç tedarikçilerinden biri ve iki ülkenin hâlihazırda 25 yıllık doğalgaz kontratı mevcut. Fakat son vakitlerde Karadeniz’deki doğal gaz alanı keşfi ve Türkiye’nin yakın vakitteki jeopolitik tavrı, iki komşu ülke ortasındaki güç iş birliğinin geleceği konusunda çeşitli spekülasyonlara sebep olmuştu. Birtakım kaynaklar yeni rezervlerin bulunması ile birlikte, Türkiye’nin İran’a muhtaçlığı kalmayacağını öne sürüyor.

İran, Rusya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci doğal gaz tedarikçisi. Tahran, 25 yıllık yapılan muahede kapsamında yılda 10 milyar metreküp doğalgaz ihraç ediyor. Türkiye elektrik üretimi için ithal ettiği doğalgaz, Tebriz’den Ankara’ya uzanan 2577 km’lik bir boru sınırıyla gerçekleştiriliyor.

2019 yılında Türkiye, İran’dan 7,7 milyar metreküp gaz ithal etmiş, bu sayı toplam gaz ithalatının yaklaşık yüzde 17’si civarına tekabül etmişti.

Kasım 2018’de ABD yaptırımlarının tekrar uygulanmasının akabinde Lider Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin İran’dan doğal gaz ithalatının devam edeceğini belirtmişti. İki ülke ortasındaki doğal gaz ithalatı, Türkiye tarafında olan boru sınırında meydana gelen patlama nedeniyle 31 Mart’ta durmuş, patlamanın nedeni hakkında ise resmi bir açıklama yapılmamıştı. Akabinde İran, 3 aylık bir ortadan sonra Türkiye’ye gaz ihracatına yine başladı.

Çeviri: Cem Cetinguc

EIA Petrol Talebinde Büyüme Beklentisini Düşürdü

Ellen R. Wald: Petrol “Aşı Fantezisi” ile yükseldi de, kalıcı olur mu?

IEEFA: 50 Finans Kuruluşu petrol ve doğal gaz yatırımlarından çekiliyor!

Haftaya yeni doğal gaz müjdesi…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: