Haber

İran’ın güneydoğusunda ülke yönetimine karşı protesto yürüyüşü: İdamları durdurun

İran'ın güneydoğusunda ülke yönetimine karşı protesto yürüyüşü: İdamları durdurun

Sosyal medyada yayımlanan ve eyaletin yönetim merkezi Zahidan şehrinde çekildiği belirtilen görüntülere göre, cuma namazı sonrası Mekki Camisi’nden çıkan kalabalık bir grup, yürüyüşe geçerek ülke yönetimini protesto etti.

Göstericiler, taşıdıkları dövizlerle Mahsa Emini protestoları nedeniyle verilen ve bazıları infaz edilen idam kararlarına tepki gösterirken siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ettikleri sloganlar attı.

Aralarında kadınların da bulunduğu kalabalık grup, gösteriler nedeniyle Şuayb Mirbeluç Zehi Rigi’ye verilen idam cezasını protesto ederek karardan dönülmesini istedi.

Zahidan şehrinin merkezindeki gösterilerin yanı sıra Rask, Galikeş ve Gülistan gibi kentlerde de göstericiler meydanlara çıkarak tepkilerini dile getirdi.

Eyalette “Kanlı Cuma” olayları protestoları tetikledi

İran’ın güneydoğusunda yer alan ve Sünnilerin yoğun nüfusa sahip olduğu Sistan-Beluçistan eyaleti, 30 Eylül’de cuma namazı sırasında protestocular ile İran güvenlik güçleri arasında yaşanan, “Kanlı Cuma” olarak bilinen ve çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne olmuştu.

Ülkedeki Mahsa Emini protestolarından farklı olarak gösterilerin eyalete bağlı liman kenti Çabahar’da 15 yaşındaki bir kız çocuğunun bir polis memuru tarafından cinsel tacize uğradığı iddiası üzerine yapıldığı haberleri ülke medyasında yer bulmuştu.

Takip eden günlerde de Haş kentinde gösteriler düzenlenmiş, yine güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşılmıştı. Olaylarda güvenlik güçleri dahil olmak üzere onlarca kişi yaşamını yitirmişti.

Zahidan başta olmak üzere Sistan-Beluçistan eyaleti, “Kanlı Cuma” olaylarının yaşandığı 30 Eylül’den bu yana her hafta cuma namazından sonra protestolara sahne oluyor.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu