Finans

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, vazifesi neden bıraktığını açıkladı: 35 yıl kuralı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Mart sonunda genel heyet itibariyle vazifesi bırakıyorum” açıklamasını yaptı.

Bali düzenlediği basın toplantısında, “Bu toplantıyı biz dün toplumsal medya yahut bir kısım haber sitelerine düşen haberler nedeniyle yapmış değiliz. Evvelden planladık, sizlere de o çerçevede duyurmuştuk. Sapma dünkü haberlerin bu biçimde ortaya çıkmasıdır. O da yabancı haber ajansının haber yapma şehvetine yenik düşmesi nedeniyle olmuştur. Yanlıştır da temel itibariyle. En hakikat bilgileri baştan itibaren planladığımız üzere sizlerle paylaşma imkânını bulmuş oldum.” dedi

Bali, “1 Nisan 2011 tarihinden bu yana büyük bir gurur ve memnunlukla onurla sürdürdüğüm genel müdürlük misyonumu mart ayının sonlarında yapılacak olan genel heyet tarihi itibariyle bırakacağım. O tarihe kadar İş Bankası Genel Müdürü olarak vazifeme devam ediyorum. Genel heyet irade gösterirse idare heyetinde misyon yapmaya devam edeceğim. Bu bizim geleneklerimiz ortasında vardır. O çerçevede devam edeceğim.” diye konuştu.

NEDEN BIRAKTI?

Bali, “Neden bu türlü bir karar aldım? İşte haber içerikleriyle ilgili kısmı buradan daha âlâ anlayacaksınız. Biz kurum olarak kurallar ve prensiplerle yönetilen bir yeriz. Hiçbir şey şahıslara, keyfi birtakım kararlara bağlı değildir. İş Bankası’nda dahili olarak icrai misyonda çalışmanın bir üst sonu vardır. 35 yıl kuralı, hepimiz uyarız. İdare Kurulu’nda yer alabilirsiniz, dışarıdan dayanak verebilirsiniz fakat icrai misyon yapamazsınız. Ben bu çerçevede bakıldığında 1 Aralık 1986’da bankaya müfettiş yardımcısı olarak girdim. 34 yılı geçmiş durumdayım. Münasebetiyle kurallarımız ve sistemlerimiz işliyor.” tabirini kullandı.

Bali, “Sürpriz, beklenmeyen işler değil. Bu türlü bir prensibimiz olmasa da ayrılmayı düşünüyordum. Zira 10 yıl genel müdürlük, 5 yıl genel müdür yardımcılığı, 15 yıl üst seviye yöneticilik bu ülkede ziyadesiyle kafidir. Genç, donanımlı kuşak geliyor arttan. Varsa deneyiminiz, birikiminiz diğer formlarda de sunun onlara. Önlerini ve yollarını açın. Yalnızca kurala uymak değil, ideolojisine de inandığım için bu çerçevede hareket ediyorum. Hayatta değerli olan bir şeylerden bir tanesi de final yapabilmektir. Final yapmayı bilmektir. Ben şöyle tabir ederim bunu, yanlış anlaşılmalara da şey olmasın, hayatta kimileri parayla, kimileri malla, kimileri makamla vedalaşamaz. Lakin uçtan uca bir sorumluluğu götürebilmek için bunlarla ilgili gerçek kararları verebilmek gerek.” değerlendirmesini yaptı.

Bali açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün gururla şunu söyleyebilirim size, İcra Kurulu’nda 12 Genel Müdür Yardımcımız var. Her bir arkadaşımızın durumunu ikame edecek en az üç adayımız var.

Ben bunun İş Bankası’nın en büyük varlığı olduğunu düşünüyorum. Üst seviye yöneticinin sorumluluğu geleceğe yönelik sorumlulukları alabilmesidir. Biz burada ehliyete, liyakate bağlı çalışmalara sahibiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: