Ekonomi

İş Yatırım: 4.Çeyrek 2020 Kar Varsayımları

Finans Şirketleri

Araştırma kapsamımızdaki bankaların 4Ç202’de toplan 5.1 milyar TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Bu sayı çeyreklik bazda %27 düşüşe karşılık gelirken yıllık olarak da %1’lik bir artışı söz ediyor. Faiz artırımları sonrası sıçrayan fonlama maliyetleri kredi spredlerini aşağıya çekerken, tekrar fiyatlanan TÜFEX menkul değer gelirlerinin ise marjlar açısından bu çeyrekte dengeleyici bir tesir göstermesi bekleniyor.

TÜFEXlere karşın kamu bankalarının net faiz gelirlerinde çeyrek bazında keskin düşüşler bekliyoruz. Karşılık sarfiyatları dördüncü çeyrekte düşerken birinci dokuz ayda toplam karlılığa olumlu katkı yapan net alım satım gelirleri genel olarak bu çeyrekte swap maliyetleri nedeniyle eksiye dönmüş durumda. Büyük bankalar ortasında Akbank (AKBNK.IS) %10 çeyreklik kar artışıyla öne çıkarken, Al Baraka’ da (ALBRK.IS) çeyreklik bazda kar artışı kaydedecek. YKB (YKBNK.IS) ve Vakıfbank (VAKBN.IS) bankalar ortasında 4Ç’de en fazla kar düşüşü gösterecek bankalar ortasında. Lakin YKB’nın kar düşüşü muhafazakar karşılık ayırma siyaseti kaynaklı.

Hayat dışı sigorta dalında faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin dördüncü çeyrek karlılıklarının genel olarak kuvvetli seyretmesini bekliyoruz. Hayat dışı Sigorta’da ekonomik aktivitenin kapatmalar nedeniyle tekrar yavaşlamasıyla düşük seyreden hasarlar teknik karlılığı olumlu etkilerken, yüksek faiz ortamı da şirketlerin yatırım portföy getirilerini çok olumlu etkiledi.

Finans Dışı Şirketler

Otomotiv ve beyaz eşya şirketleri gücünü 4Ç’de de koruyan iç talep sayesinde yıllık bazda kar artışında üst sıralarda yer alıyor. Doğuş Oto (DOAS.IS) ve Türk Traktör’ün (TTRAK.IS) net karını 5 kattan fazla artırmasını beklerken, Vestel Beyaz Eşya’nın (VESBE.IS) net karlarında geçen yılın son çeyreğine nazaran 4 kattan fazla bir artış beklemekteyiz . Geçen yılın birebir periyodundaki zayıf baz tesiri ve artan çelik fiyatları sayesinde Erdemir’in (EREGL.IS) de net karını yaklaşık 7 kat artırmasını bekliyoruz. Yataş’da son çeyrekte kuvvetli iç talepten faydalalanan şirketler ortasında. Yataş’ın (YATAS.IS) 4Ç FAVÖK ve Net Kar sayılarında, sırasıyla %41 ve %279 oranında artış öngörmekteyiz. Turkcell (TCELL.IS) ve Turk Telekom (TTKOM.IS) ‘da son çeyrek net kar sayılarında yıllık bazda kayda paha artış gösterecek şirketler ortasında. (TCELL :%56; TTKOM: %98).

Alıntıdır, yatırım önerisi değildir

Piyasalarda riskler tekrar fiyatlanıyor

Arçelik 4. Çeyrek Finansal Sonuçları

TEMEL TAHLİLDE FARKLI BİR YOL: DUPONT TAHLİLİ

GMD ‘2021 Türkiye Strateji Raporu: ‘Borsa İstanbul 2021’de daha güçlü olacak’

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: