Ekonomi

İş Yatırım Şirket Raporu – Vakıfbank

Vakıfbank yılın son çeyreğinde TL 669mn solo net kar açıkladı. Kelam konusu kar sayısı, piyasa beklentisi olan TL 701 mn ve bizim varsayımımız olan TL 722 mn’un hafif altında gerçekleşti. Açıklanan kar sayısı çeyreklik bazda %39 düşerken yıllık karın ise yıllık bazda %79 artmış olduğunu görüyoruz.

Bankanın yıllıklandırılmış çeyrekteki öz kaynak karlılık oranı bir evvelki düzeyi olan %10’dan den %6’ya gerilerken, tüm yıl kümülatif öz kaynak karlılığı %12.6 olarak gerçekleşti. İddiamız ve gerçekleşen net sayısı ortasındaki farkın kıymetli nedeni bankanın çeyrek içinde TL220mn’luk bir meblağı özgür karşılık masrafı olarak yazmasından kaynaklanıyor. Bankanın swap fonlamasına nazaran son çeyrekte düzeltilmiş net faiz marjı 130 baz puan düşerek %2.2 ye gerilerken, tüm yıl marjı ise bir evvelki yıla nazaran artış göstererek %3.7 oalrak gerçekleşti. Vakıfbank’ın takip oranı son üç ayda 25 baz puan yükselmesine karşın, gerçekleşen net kredi risk maliyeti ise 172 baz puanda kaldı. Bunda kuvvetli seyreden tahsilat performansının kıymetli rolü bulunuyor. Net fiyat ve kurul gelirleri düzenleme ve güçlü baz tesiriyle çeyrekte gerilerken tüm yıl için de düşüş göstermiş durumda. Bilhassa ikinci ve üçüncü çeyrek karlılığını olumsuz etkileyen açık konumun kapanması nedeniyle banka bu çeyrekte kur farkı ziyanı yazmadı.

Vakıfbank 2021 bütçe beklentilerini paylaştı. Buna nazaran marjlar üzerindeki baskının devam etmesi öngörülürken, yıllık swaplara nazaran düzeltilmiş marjın 130 baz puan gerileyeceği öngörülüyor. Net fiyat ve komite gelirlerinin yatay kalması beklenirken, faaliyet sarfiyatları ise %15-20 aralığında artacak.Net risk maliyeti se 50 baz puan gerilemeyle 150 baz puan yahut altında gerçekleşecek. Sonuçta banka 2021 yılında öz kaynak karlılığının yüksek tek haneli bir sayıda gerçekleşmesini bekliyor. Bu da yıllık karın düşüş göstermesi manasına gelmekte. Beklentilerden düşük gelen dördüncü çeyrek karı ile 2021 beklentilerinin de zayıf olması nedeniyle sonuçlara piyasa reaksiyonunun olumsuz olabileceğini düşünüyoruz.

Dr. Bülent Şengönül

İş Yatırım Menkul Pahalar A.Ş.
Müdür | Araştırma

YASAL İHTAR

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: