Haber

İşaret dili, çift alfabe ve dahası…

Hollywood yıldızı Charlize Theron, ana dili olan Afrikaans dilinin ölmekte olduğunu söyleyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 19 yaşında ABD’ye taşındığında İngilizce konuşmayı öğrendiğini söyleyen Güney Afrikalı sanatçı, öncesinde Afrikaans dili konuştuğunu belirtti.

47 yaşındaki sanatçının açıklaması memleketinden büyük tepkiler gelmesine yol açtı. Theron’a gelen tepkiler, dilin Güney Afrika’da yaygın bir şekilde konuşulmakta olduğu yönündeydi.

Pek çok kişi tarafından tek resmi dilinin İngilizce olduğu sanılan Güney Afrika’da 11 resmi dil mevcut. Ülkede bu kadar çok dilin resmi olarak kabul edilmesi de akıllara ‘Böyle başka ülkeler var mı?’ sorusunu getiriyor.

Madem Güney Afrika ile başladık, onunla devam edelim… Ülkede halk arasında konuşulan dil sayısının 14 civarında olduğu biliniyor ancak devlet dairelerinde kullanılan diller şu şekilde:

Afrikaans, İngilizce, Ndebele, Güney Sotho, Sotho, Swati, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa ve Zulu.

Beyazların yönetimde olduğu Apartheid rejimi sonrasında ülkede yönetim tüm vatandaşların dillerini tanımak için adımlar attı. Bahse konu gelişme uzun yıllar Apartheid rejimi ile yönetilen Güney Afrika için büyük bir adım olarak nitelendiriliyor.

ZİMBABWE: 16 RESMİ DİL, BİRİ İŞARET DİLİ

Güney Afrika’nın kuzey komşusu Zimbabwe de resmi dil açısından bir hayli zengin. Ülkede resmen kabul edilen dillerin sayısı 16. Zimbabwe’ye insan göçünün genelde kıtanın güneyinden geldiği, o nedenle ülkede çok sayıda dil konuşulduğu belirtiliyor. Bu da Zimbabwe’yi dünyada en çok resmi dile sahip ülkeler arasında üst sıralara çıkarıyor. Ülkede kabul edilen diller ise şöyle:

Chewa, Chibarwe, English, Isharet dili, Kalanga, Koisan, Nambya, Ndau, Ndebele, Shangani, Shona, Sotho, Tonga, Tswana, Venda ve Xhosa.

HİNDİSTAN: 23 RESMİ DİL

Hindistan uzun geçmişi ile birçok kültürü barındıran bir ülke. İngiliz kolonisi olduğu dönemin etkilerinden ötürü İngilizce ülkede resmi dil olarak kabul edilse de Güney Asya ülkesinin sınırlarında onlarca dil mevcut. Hintçe ve İngilizce’nin ülke çapında resmi dil olarak kabul edildiği Hindistan’da, konuşulan resmi diller eyaletlere göre değişiyor. O diller ise, Bengalce, Nepalce, Kokborok, Garo, Gujarati, Kannada, Khasi, Konkani, Malayalam, Marathi, Meitei Manipuri, Mizo, Odia, Oriya, Punjabi, Santhali, Tamil, Telugu ve Urdu.

Oscarlı aktris ‘resmi dil’ tartışması başlatınca: İşaret dili, çift alfabe ve dahası… - Resim : 1
Güney Afrika’da Apartheid dönemine air hem İngilizce hem Afrikaans dillerinin yazılı olduğu tabela. Fotoğraf: Shutterstock

SIRBİSTAN: 9 KALP, 2 ALFABE

Sırbistan’da dil çeşitliliğinin fazla olmasının ardında Balkanların etnik açıdan zengin olması yatıyor. Ülkede nüfusun yüzde 88’ini oluşturan Sırpların ana dili resmi dil, ancak ülkedeki diğer milletlerin dilleri de ‘tanınan azınlık dilleri’ olarak ifade ediliyor. Bu diller, Hırvatça, Boşnakça, Slovakça, Macarca, Arnavutça, Rumence, Bulgarca, Makedonca ve Rusince.

Ülke de ayrıca Latin ve Kiril alfabesi beraber kullanılıyor. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre, Sırbistan’da yaşayanların yüzde 47’si Latin alfabesini, yüzde 36’sı ise Kiril alfabesini tercih ediyor. Yüzde 17’si ise bu yönde bir tercih belirtmiyor.

LÜKSEMBURG: NEREDEYSE HERKES 3 DİL KONUŞUYOR

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Lüksemburg çok dillilik konusunda diğer ülkelerden ayrılıyor. Kıtadaki Belçika ve İsviçre gibi diğer çok dilli ülkede insanlar genelde mensubu oldukları etnik grupların dillerini konuşabiliyor. Fakat Lüksemburg’da neredeyse herkes akıcı şekilde Fransızca, Almanca ve Lüksemburgca konuşabiliyor. Çünkü bu üç dil de ülkenin eğitim sisteminde ve resmi belgelerinde yer alıyor.

RUSYA: HER CUMHURİYETİN DİLİ RESMİ

11 saat diliminin mevcut olduğu Rusya Federasyonu’nda 20’den fazla cumhuriyet yer alıyor. Her cumhuriyetin dili de kendi sınırlarında resmi dil olarak kabul ediliyor. Bahse konu diller şu şekilde:

Adigeya, Başkurtça, İnguşça, Kabardey, Balkarca, Tatarca, Kalmıkça, Abhazca, Çerkesçe, Karaçay, Nogay, Mari, Mordvin, Komi, Oset, Udmurt, Çeçence ve Çuvaşça.

PAPUA YENİ GİNE ŞAŞIRTIYOR

Resmi dillerin yanı sıra, halk arasında konuşulan dillerin çeşitliliği açısından da bazı ülkeler öne çıkıyor. Çin’de 300’den fazla yerel dil olduğu biliniyor ancak kırsal bölgelerinde konuşalan dillerin sayısı tam olarak tahmin edilemiyor. Ayrıca Brezilya’da da 229 dil konuşuluyor. Bu ülkeler arasında en şaşırtıcı istatistik Papua Yeni Gine’ye ait: Ülkede tam 839 dil mevcut.

Kaynaklar: Dünya Atlası, weforum.org, Babbel, Haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu