Haber

İspanya Başbakanı Sanchez’den ‘siyahi kadına skandal davranış’ iddialarına açıklama

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Madrid’te yaptığı sokak gezisi ile bölge halkı ile bir araya geldi. Sokak gezisi esnasında Sanchez, siyahi bir kadınla tokalaştı. İddiaya göre Sanchez, sonrasında ise yaptığı hareket gündem oldu.

Yaşanan olay sosyal medyada tepki uyandırdı. Başbakan ırkçılık ile suçlandı. 

İSPANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

İspanya Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Gregorio Laso tarafından yayımlanan açıklama metni şu şekilde:

Bazı Türk medya kuruluşlarında ve sosyal medyada, halihazırdaki İspanya Başbakanı’nın bazı insanları selamlarken görüldüğü ve birçok medyanın, herhangi bir dayanağı olmaksızın, kendisi ile ilgili gereksiz gözlemler, itibarsızlaştırma ve ciddi suçlamalarda bulunduğu, 2016 yılına ait bir videonun sessiz ve metinsiz bir şekilde yayınlanması üzerine, İspanya Büyükelçiliği Basın Müsteşarlığı olarak, söz konusu
haberlerde yer alan iddiaların vehameti ve gazetecilik titizliği eksikliği nedeniyle, bağlamından koparılmış bu eski görüntülere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaları yapıyor ve uygun düzeltmelerin yapılmasını talep ediyoruz:

1.- Videonun çekildiği 14 Haziran 2016 tarihinde, Pedro Sánchez henüz Başbakan değildi ve muhalefetteydi. Videoyu yayınlayan medya kuruluşlarının hiçbiri videonun tarihiyle ilgili bu uyarıyı yapmamış, haberi doğrulamadan güncel bilgi olarak kabul etmiştir.

2.- Sosyalist lider, o tarihte Facebook hesabı üzerinden saldırılara karşı kendini savunmuş ve “Siyasette her çeşit saldırı mümkündür diye bir şey yok” mealinde bir yorum yapmış, “Eşitlik, hoşgörü ve çeşitliliği savunmaya olan bağlılığım tartışılamaz, hiç kimse aksini ne söyleyebilir ne de ima edebilir” diye eklemiştir.

3. Uzman psikolog Alicia Martos’un dediği gibi, bu tür yorumlarda biraz daha dikkatli olmalıyız ve münferit davranışlar hakkında basite indirgemeci değerlendirmeler yapmamalıyız: “Pedro Sánchez, siyahi bir kadınla el sıkıştıktan sonra elini temizler, biz bundan anlıyoruz ki kendisi ırkçıdır”. Bu tip çıkarımlar üzücüdür ve elbette kişinin imajını mesnetsiz bir şekilde zedeler, ama aynı zamanda sözel olmayan iletişimin analizinin yapılması gibi, bir alandaki titizliği de önemsizleştirir. Olayın gelişimine dikkatlice bakalım, Pedro Sánchez önce bir kız çocuğunun omzuna dokunuyor, ardından bir erkek çocuğunu selamlıyor. Küçük erkek çocuğun Sánchez’in elini nasıl çabucak bıraktığı ve sonra kendi eline dikkatle nasıl baktığı anlaşılıyor. Çocuğun elinde, Sánchez’in sonraki tepkisini gerektirecek, onun da elini temizlemeye sevk edebilecek bir şey olabilir mi? Bana en olası görünen seçenek budur. Belki de en sondaki kadınla tokalaşırken (kendisinin ya da kadının) ellerinin terli olduğunu fark etmiş, fark ettiğinde ise kendi ellerini silmiştir. Bu bir küçümseme veya aşağılama hareketi değildir; karşımızdaki kişinin rengi veya özel durumu ne olursa olsun, hepimizin herkese karşı yapabileceğimiz bir harekettir. Bizim için kaçınılmaz olarak rahatsız edici olan bu hissi fark ettiğimizde yaptığımız ve pratikte istem dışı olan
bir eylemdir.

Son bir olasılık olarak, el sıkışma eylemi ile ilişkisi olmayan, tamamen talihsiz bir tesadüf eseri yapılmış bir hareket de olabilir. Ellerini ovuşturma eylemi, Sánchez’in  temel davranış çizgisinde oldukça sık görülen bir harekettir, onda alışılmış bir tiktir ve bunu selamlaşmadan sonra keyfi olarak yapmış da olabilir.

Her halükarda, tek bir hareketin tek başına hiçbir anlam ifade etmediği konusunda ısrarcı olmak önemlidir; konuyu çevresindeki öğeleriyle birlikte ele almak, olasılıkları ve hatta tesadüfleri hesaba katmak gerekir.

4. İspanya’daki göçmenlere ilişkin verilere gelince, Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre, 2021’in başında doğum yeri yurtdışı olan nüfus İspanya’daki toplam nüfusun %15.22’sini oluşturuyordu (toplam 47.398.695 kişiden 7.214.878 kişi). İspanya’da ikameti bulunan ya da bulunmayan yabancılarla bir arada yaşam her zaman barışçıl olmuştur ve diğer ülkelerdeki gibi sosyal gerilimler, getto sorunları vb. ile
tanımlanmamıştır. Ayrıca İspanya’daki yabancılar sağlık, eğitim, vb sosyal yardımlar konusunda refah devleti sisteminden yararlanmaktadırlar.

5. Öte yandan, hem anayasal hem de yasal nedenlerle, İspanyol hukukunda ırka dayalı ayrımcılığa izin verilmemektedir.

6. Halihazırdaki Başbakan Pedro Sánchez’in mensubu olduğu İspanya Sosyalist İşçi Partisi’nin ideolojisine gelince, özellikle ırk veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin insanların haklarına saygılıdır. Bu anlamda, mevcut Hükümet, sosyal açıdan en dezavantajlı kişiler lehine pekçok düzenlemeler yapmıştır. Videonun tarihini araştırıp doğrulamadan yayınlayan ve teyit edici verilere sahip olmadan yanlış suçlamalarda bulunan medyanızın profesyonellikten yoksun olması şaşırtıcıdır.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu