Finans

İsrailliler, Türkiye’deki banka paylarını satıyor

Bank Olumlu Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş.’nin satışıyla ilgili olarak, bankanın ortakları ile İngiltere menşeli HR BANK ortasında ‘Hisse Satış ve Periyot Sözleşmesi’ imzalandı.

HR BANK üst idaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bank Olumlu Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş’nin pay satış ve periyot süreçleri 9 Şubat 2021 tarihi prestiji ile tamamlanmıştır. Pay bölüm süreçlerinin onayı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) süreci başlatılmıştır” tabiri kullanıldı.

BANK OLUMLU KİMİN?

Bank Müspet’in çoğunluk payı İsrail’in en büyük bankalarından biri olan Bank Hapoalim’e ilişkin. 2012 yılında şubelerini kapatarak yeni kuşak bankacılığa odaklanan Bank Olumlu, ferdî bankacılıkta kredi müracaatlarını internetten alıp, kredisi onaylanan müşterinin evrakları imzalaması için konuta, işyerine ya da pastaneye götürdüğünü duyurmuştu.

Yatırım bankası Bank Olumlu, mevduat bankacılığına adım atmak için Adabank’a da talip olmuştu. Bankanın yüzde 30.17’si Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ilişkin C Faktoring’in elinde bulunuyor.

ADABANK’A TALİP OLMUŞTU

O devirde süratli büyüyecek konut pazarından hisse almak için Türkiye pazarına girdiklerini açıklayan BankPozitif, Türkiye’deki şubeleşme ve büyüme stratejisini mevduat bankacılığına adım atarak uygulamaya geçirmek istemiş ve TMSF bünyesindeki Uzanların eski bankası Adabank’a talip olmuştu. Lakin bankayı satın alamamıştı. Bank Olumlu 2010 yılında 90 milyon dolar muhammen bedelle dördüncü kere satışa çıkan Adabank’a 42 milyon dolarlık teklif yapmıştı

ŞUBELERİNİ KAPATTI, DİJİTALE ODAKLANDI

1998’de yatırım bankacılığı yapmak üzere kuruldu. Merkezi İstanbul’da bulunan banka ‘yeni jenerasyon bankacılık uygulaması’ çerçevesinde Ocak 2012’de 14 şubesini kapatmıştı. Sıfır şube ile çalışan Bank Olumlu, ferdî bankacılıkta kredi müracaatlarını internetten alıp, kredisi onaylanan müşterinin evrakları imzalaması için ise dokümanlar talep edilen konuta, işyerine ya da pastaneye götürdüğünü duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: