Ekonomi

İstanbul Sanayi Odası: İmalat PMI Aralık’ta 50,8 olarak gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI® anket bilgilerine nazaran, koronavirüs (COVID-19) salgınında yaşanan ikinci dalga ve salgının yayılımını önlemek emeliyle devreye sokulan kısıtlamalar, yılın sonunda Türk imalat bölümünün üretim ve yeni siparişlerinde yavaşlamalara yol açtı. Bununla birlikte, firmalar istihdamı genişletmeye devam etti ve satın alma faaliyetlerini artırdı. Bu devirde imalatçıların ham husus temininde zorluklar yaşadığı gözlendi. Tedarikçilerin teslimat müddetlerinde anket geçmişinin ikinci en süratli artışı kaydedildi. Bu durum, girdi maliyetlerinde Eylül 2018’den beri en süratli artışın yaşanmasında da rol oynadı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat endüstrinin kaydettiği performansı sergilemek hedefiyle tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir. Manşet gösterge; yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim mühleti ve satın alma stokları üzere göstergelerden elde edilmektedir. 50,0 bedelinin üzerinde ölçülen tüm sayılar dalda genel manada güzelleşmeye işaret etmektedir. Kasım’da 51,4 olarak ölçülen manşet PMI Aralık’ta 50,8’e geriledi. Son bilgi, faaliyet şartlarındaki güzelleşmenin sürdüğüne işaret etse de, kelam konusu düzgünleşme son 7 ayın en ölçülü seviyesinde gerçekleşti. COVID-19 salgını ve salgının yayılmasını önlemek için devreye sokulan kısıtlamalar, Aralık’ta üretim ve yeni siparişlerde yavaşlamalara yol açtı. Her iki göstergede de yavaşlama Kasım ayına nazaran daha besbelli, lakin salgının birinci dalgasına nazaran çok daha ölçülü gerçekleşti. Birçok ihracat pazarında virüsün
ikinci dalgasının yaşanmasına bağlı olarak yeni ihracat siparişleri de yavaşladı.

Üretim ve yeni siparişlerdeki ivme kaybına karşın, Türk imalatçıları üretimi desteklemek gayesiyle hem çalışan sayısını hem de satın alma faaliyetlerini artırdı. İstihdam üst üste yedinci ay artış gösterdi. Kelam konusu artış güçlü seviyede gerçekleşti ve oran olarak Kasım ayına kıyasla değişim göstermedi. Evvelki ayda yaşanan düşüşün akabinde girdi alımlarında da artış kaydedildi. Satın alma faaliyetlerindeki artışa karşılık, ham husus temininde yaşanan zorluklar nedeniyle girdi stoklarındaki düşüş devam etti. Teslimat müddetlerinin anketin başladığı Haziran 2005’ten beri ikinci en yüksek oranda artması, arz tarafında yaşanan problemleri öne çıkardı. Teslimat sürelerindeki en besbelli artış, salgının Nisan ayındaki doruğunda görülmüştü. Arz yetersizliklerinin para ünitesindeki zayıflık ile birleşmesi, girdi maliyetlerinde keskin ve evvelki aya nazaran hızlanan bir artışa yol açtı. Enflasyon oranı Eylül 2018’den beri en yüksek seviyede kaydedildi. Böylelikle sonuncu eser fiyatlarında da keskin artış gözlendi. Lakin bu artış Kasım ayına nazaran hafif yavaş gerçekleşti.

Yorum:

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket bilgileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi: “Türk imalat kesimi 2020 yılını iki zorlukla karşı karşıya kalarak bitirdi: Birincisi, yılın büyük kısmında tesirli olan COVID-19 salgını, üretim ve yeni siparişlerin yavaşlamasına yol açtı. İkincisi, tedarik zincirindeki önemli aksamalar, firmaların gereksinim duyduğu materyalleri temin etme imkanını sınırladı ve maliyet yüklerinde esasen yüksek seyreden artışı hızlandırdı. Tüm bu zorluklara karşın, firmalar ek işçi alımına giderek ve daha çok girdi alımı yaparak kapasite artırmaya istekli olduğunu gösterdi. Bu gelişmeler, üstte belirttiğimiz, faaliyetleri olumsuz etkileyen meşakkatler hafiflediğinde imalat kesiminin yoluna devam etmeye hazır olduğunu gösteriyor.”

COVID-19 salgını ve ilgili kısıtlamalar, Aralık’ta Türk imalat sanayi üretimini olumsuz etkiledi. Üretim üst üste ikinci ay yavaşladı. Yavaşlama, Kasım ayına nazaran daha bariz, lakin salgının birinci dalgasına kıyasla çok daha ölçülü seviyede gerçekleşti. Son periyotta üretim ve yeni siparişlerin kaydettiği yavaşlamaya karşın Türk imalatçıları Aralık’ta çalışan sayılarını artırmaya devam etti. İstihdamda eğilim olarak yedinci ayı geride bırakan artış, güçlü seviyede ve Kasım ayındakiyle birebir süratte gerçekleşti. Anket iştirakçileri, yeni işe alımların, üretimi desteklemek için daha fazla çalışana gereksinim duyulmasından kaynaklandığını belirtti.

Kaynak: markiteconomics.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: