Haber

İstanbulluların nefesi bile karları eritmeye kâfi

Prof. Dr. Orhan Şen başta İstanbul olmak ülkeyi tesiri altına kar yağışı ile ilgili olarak Radyo Trafik’te trafik hariç her şeyi konuşan, gazeteci Özay Şendir’e açıklamalar yaptı. Şen,İstanbul’da asıl kar yağışının Cumartesi sabah saatlerinden itibaren başlayacağını, Pazartesi gününe kadar devam edeceğini ve en ağır yağışın Pazar günü olacağını söyledi.

Radyo Trafik’te trafik hariç her şeyin konuşulduğu “Özay Şendir ile İnce Ayar” programının konuklarından olan Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’da tesirli olacak kar yağışının Salı sabahına kadar sürebileceğini ve yağışın kentin büyük bir kısmında bir kar örtüsü oluşturacağını belirtti. Kar örtüsünün ısı adası sebebiyle çok uzun olmayacağını ekleyen Şen, “1987’deki üzere günlerce kalkmayacak bir kar İstanbul için çok sıkıntı. Zira şimdiki nüfus, o yıllardaki İstanbul nüfusunun 3-4 katı daha fazla. Bunların nefesleri bile havayı ısıtmaya yeter” dedi.

“OCAK AYI YAPACAĞI KADARINI YAPTI”

Şu anki yağışlarla İstanbul’da barajlardaki doluluk oranının yüzce 10 oranında arttığını belirten Prof. Dr. Şen kelamlarına şöyle devam etti: “(Bu yağışlarla) Toplamda doluluğumuz yüzde 30 düzeylerini görür. Fakat yaz aylarında bizim yüzde 60 doluluk düzeyini görmemiz lazım. Bu düzeyin aşağısında kalırsak yaz aylarında da su düşüncemiz devam eder. Zira yazın buharlaşmadan kaynaklı su kaybı daha da artıyor.”

Ocak ayının olağan koşullar altında İstanbul’da toplam yağış ölçüsünün yaklaşık 110 kilogram olduğunu vurgulayan Şen; “Biz 100 kilogramı bulduk, tahminen de bu kar yağışı ile birlikte geçeceğiz. Hasebiyle Ocak ayı görevini yerine getirdi. Artık bundan sonra Şubat ayına bakmak lazım. Keşke daima bu türlü gitse, kar yağsa yağmur yağsa lakin bu halde gitmez. Atmosferdeki olaylar daima fazlı biçimdedir. Bu alçak basınçtı, bunun gerisinden bir yağışsız hava gelecek. 7-8 gün sürecek bu yağışsız hava ile esasen ay bitecek. Dolayısı ile hiçbir vakit ‘Tamam kar yağdı, yağmur yağdı artık, muradımıza erdik’ diyemeyiz. Su tasarrufuna devam etmeliyiz” tabirlerini kullandı.

İZMİR KAR ALMAZ

“Suudi Arabisan’a dahi kar yağıyor, İzmir’e neden kar yağmıyor?” sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Orhan Şen, ”Suudi Arabistan’da çok yüksek yerler var. Oralara kar yağması çok olağan. Ancak İzmir merkezi kar almaz.” formunda konuştu. Şen, İzmir’de yalnızca Yamanlar, Bozdağ, Ödemiş üzere yüksek yerlerde kar yağışı görülebileceğini de kelamlarına ekledi.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: