Haber

İzmir turizmi yeni döneme hazır

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı paydaşlığıyla hazırladığı İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Hareket Planı yayınlandı. Kentin kültür ve tabiat mirasını koruyarak sürdürülebilir turizme kazandırma ve İzmir’in turizm potansiyelini artırma maksadı taşıyan strateji, İzmir turizmi için yenilikçi ve kapsamlı bir yol haritası çiziyor.
İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı paydaşlığıyla çalışmalarına geçen yıl başladığı İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Hareket Planı yayınlandı. Turizm stratejisi ve aksiyon planı turizm paydaşlarıyla, ilgili kamu ve özel kurumların temsilcileriyle ve uzmanlarla yapılan sistemli görüşmelerdeki beklenti ve teklifler dikkate alınarak bir kent vizyonu iştiraki çerçevesinde oluşturuldu. İzmir’in yeni turizm stratejisi, İzmir’de yaz dönemi ve kıyı destinasyonları odaklı turizmi, hem kıyılarda daha çok geliştirmeyi, hem de on iki aya ve otuz ilçeye yaygınlaştırmayı hedefliyor. Strateji, “dünya uygarlıklarına istikamet veren pek çok kavram, fikir ve yaklaşımın İzmir’den dünyaya taşınması” fikrinden hareket ediyor ve İzmir turizminin ana eksenini kentin Akdeniz çanağı ve dünyadaki başka kentlerden müspet ayrışmasını sağlayacak tarih, kültür ve arkeoloji turizmi olarak belirliyor. Gastronomi, deniz, tabiat ve kırsal turizm, kıyı turizmi, inanç, aktiflik, kongre ve fuar turizmi stratejide öne çıkan öteki turizm tipleri.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer İzmir’in yeni turizm stratejisiyle ilgili şunları söyledi: “Turizmle ilgili tüm temel kararlarımızı, turizm paydaşlarının yer aldığı İzmir Turizm Uyum Kurulu’yla birlikte şekillendirdik. Turizm yol haritamızda, İzmir’in tüm cazibe merkezlerine yer verdik. Kentimizin turizm alanlarındaki tüm etkinliklerini, yalnızca yaz aylarına sıkıştıran genel çerçevenin ötesine taşıyarak turistlerin yıl boyunca İzmir’e gelmesi için kapsamlı bir plan hazırladık.” Soyer koronavirüs sonrası turizme dair de şunları söz etti: “Pandemiden en çok hasar alan bölümlerin başında turizm geliyor. Önümüzdeki yıl yaraların sarılacağı bir yıl olacağını umuyoruz ve pandemi sonrası turizm hareketliliğinin artacağını düşündüğümüz bu yeni sürece İzmir’in yeni turizm stratejisiyle, tüm hazırlıkları tamamlamış bir formda giriyoruz. Maksadımız 2024 yılında, İzmir’in nüfusu ile eşit sayıda yerli ve yabancı toplam 4 milyon turiste ulaşmak. Kentimizin estetiğinin artması, iktisadın canlanması, art mahallelerin ve kırsalın refaha kavuşması, kültür ve tabiat mirasının korunması, İzmir’in dünya ile entegrasyonu… Bu stratejinin satır ortalarında bunlar var. İzmir Turizm Stratejimizin İzmir’in bir dünya kenti olması ve refahının artması amaçlarımıza değerli katkılar sunacağına yürekten inanıyorum.”

İzmir turizminde dijitalleşmenin birinci adımları

Pandemi sonrası tüm dünyada ivme kazanan turizmin dijitalleşmesi sürecinde İzmir, strateji kapsamındaki çalışmalarıyla birinci adımı attı ve İzmir’in dijital turizm ansiklopedisini çıkardı. On bir farklı turizm eserine yönelik uzmanlar, İzmir’in kıymetlerini tek tek mercek altına aldı ve dijital bir data tabanına işledi. Ansiklopedi, 2021 yılının birinci çeyreğinde İzmir’in tanıtım yüzü olan Visit Izmir taşınabilir aplikasyonuyla kullanıcıların erişimine açılacak.

İzmir’in Markalaşma Süreci 2021’de tamamlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Vakfı ve bünyesindeki Tasarım Araştırmaları Ofisi’nin çalışmalarıyla İzmir’in görsel kimliğini oluşturarak İzmir’in markalaşma sürecinin son halkasını da tamamlıyor. İzmir markası turistler, yatırımcılar, toplumsal teşebbüsçü ve kültür sanat üreticileri olmak üzere üç farklı amaç kitlesini kapsayan bütüncül bir yaklaşımla, İzmir’i dünyaya tanıtmayı ve Akdeniz çanağında bir cazibe merkezi pozisyonuna getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda çalışmalarına başlanan İzmir markalaşma sürecinin lansmanı 2021 yılında yapılacak.

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: