Haber

İzmir turizmi yeni döneme hazır

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı iştirakiyle hazırladığı İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Aksiyon Planı yayınlandı. Kentin kültür ve tabiat mirasını koruyarak sürdürülebilir turizme kazandırma ve İzmir’in turizm potansiyelini artırma amacı taşıyan strateji, İzmir turizmi için yenilikçi ve kapsamlı bir yol haritası çiziyor.
İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı paydaşlığıyla çalışmalarına geçen yıl başladığı İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Aksiyon Planı yayınlandı. Turizm stratejisi ve hareket planı turizm paydaşlarıyla, ilgili kamu ve özel kurumların temsilcileriyle ve uzmanlarla yapılan sistemli görüşmelerdeki beklenti ve teklifler dikkate alınarak bir kent vizyonu paydaşlığı çerçevesinde oluşturuldu. İzmir’in yeni turizm stratejisi, İzmir’de yaz dönemi ve kıyı destinasyonları odaklı turizmi, hem kıyılarda daha çok geliştirmeyi, hem de on iki aya ve otuz ilçeye yaygınlaştırmayı hedefliyor. Strateji, “dünya uygarlıklarına taraf veren pek çok kavram, fikir ve yaklaşımın İzmir’den dünyaya taşınması” fikrinden hareket ediyor ve İzmir turizminin ana eksenini kentin Akdeniz çanağı ve dünyadaki öbür kentlerden müspet ayrışmasını sağlayacak tarih, kültür ve arkeoloji turizmi olarak belirliyor. Gastronomi, deniz, tabiat ve kırsal turizm, kıyı turizmi, inanç, aktiflik, kongre ve fuar turizmi stratejide öne çıkan başka turizm çeşitleri.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer İzmir’in yeni turizm stratejisiyle ilgili şunları söyledi: “Turizmle ilgili tüm temel kararlarımızı, turizm paydaşlarının yer aldığı İzmir Turizm Uyum Kurulu’yla birlikte şekillendirdik. Turizm yol haritamızda, İzmir’in tüm cazibe merkezlerine yer verdik. Kentimizin turizm alanlarındaki tüm etkinliklerini, yalnızca yaz aylarına sıkıştıran genel çerçevenin ötesine taşıyarak turistlerin yıl boyunca İzmir’e gelmesi için kapsamlı bir plan hazırladık.” Soyer koronavirüs sonrası turizme dair de şunları tabir etti: “Pandemiden en çok hasar alan kesimlerin başında turizm geliyor. Önümüzdeki yıl yaraların sarılacağı bir yıl olacağını umuyoruz ve pandemi sonrası turizm hareketliliğinin artacağını düşündüğümüz bu yeni sürece İzmir’in yeni turizm stratejisiyle, tüm hazırlıkları tamamlamış bir formda giriyoruz. Gayemiz 2024 yılında, İzmir’in nüfusu ile eşit sayıda yerli ve yabancı toplam 4 milyon turiste ulaşmak. Kentimizin estetiğinin artması, iktisadın canlanması, art mahallelerin ve kırsalın refaha kavuşması, kültür ve tabiat mirasının korunması, İzmir’in dünya ile entegrasyonu… Bu stratejinin satır ortalarında bunlar var. İzmir Turizm Stratejimizin İzmir’in bir dünya kenti olması ve refahının artması amaçlarımıza değerli katkılar sunacağına yürekten inanıyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: