Haber

Japon denizci, Pasifik Okyanusu’nu geçen en yaşlı denizli olacak!

Dünya bugün tarihi bir ana hazırlanıyor. 83 yaşındaki dünyaca ünlü Japon denizci  Kenichi Horie, Pasifik Okyanusu’nu tek başına baştan başa hiç mola vermeden geçen en yaşlı denizci olup bu alanda rekor kırmak için yola çıkıyor. Horie,  San Fransisco’daki alüminyum teknesine binerek demir alacak. Golden Gate köprüsünü geçerek ufuk çizgisine doğru ilerleyecek. Japon denizcinin Haziran’da Japonya’ya varması bekleniyor.

Horie geçtiğimiz kasımda San Francisco’dan Japonya’ya “Suntory Mermaid 3” adlı yeni bir yat ile yolculuk yapacağını açıklamıştı. Bu yolculuk Horie’nin 2008’de Hawaii’den Japonya’daki Kii Kanalı’na dalga gücüyle çalışan bir tekneyle tek başına gitmesinden bu yana ilk yolculuğu olacak.

ULUSAL KAHRAMAN OLDU 

Ünlü Pasifik Okyanusu yolculuğunu daha önce birçok kez yaptı. İlk defa 1962’de 23 yaşında amatör bir denizci olarak Osaka’dan San Francisco’ya küçük bir tekne ile geçti. Yanında sadece pirinç ve konserve yiyecek vardı. Devasa okyanusu 94 günde sadece tek başına geçti. Bu yolculuk Japon denizciyi o zamana kadar Pasifik Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kişi yaptı.

Horie, 2008 yılında Hawaii’den Japonya’ya hareket ederken. Fotoğraf: Shutterstock

2. Dünya Savaşı sırasında Pasifik Okyanusu ABD ve Japonya arasındaki kanlı deniz savaşlarına sahne oldu. Yanında pasaportu ve döviz olmadan San Fransisco’ya ulaşan Horie, ABD polisi tarafından önce tutuklandı. Daha sonra serbest bırakıldı, hatta cesaretinden ötürü dönemin San Fransisco belediye başkanı George Christopher, Japon yatçıya şehrin altın anahtarını takdim etti.

Horie’nin bu yolculuğu, iki süper gücün arasındaki kanlı savaş sonrası Japonya’nın ABD’ye tek kişilik bir zeytin dalı olarak nitelendirildi. Bu başarılı yolculuk, Horie’yi Japonya’da ulusal bir kahraman olarak yüceltirken, onu denizciler arasında efsane haline getirdi.

83 yaşında okyanusu geçebilir misiniz? O deniyor... - Resim : 2

KİTABI EN ÇOK SATAN OLDU, FİLMİ ÇEKİLDİ 

Aynı yıl, yolculuk anılarından oluşan “Taiheiyo Hitoribocchi” (Pasifik Boyunca Tek Başına) kitabını yayınladı. Kitap o yıl en çok satan oldu ve 1963’de Yujiro Ishihara’nın başrol oynadığı bir filme çekildi. 1973 ve 1974 yılları arasında, batıya doğru yelken açarak kesintisiz bir dünya turu yaptı. 2005 yılında aynı parkuru 66 yaşındayken doğuya yelken açarak tamamladı.

San Francisco Denizcilik Ulusal Tarih Parkı’nda Mütercim Tercümanlık, Eğitim ve Gönüllüler Müdürü Morgan Smith, “Yatçılar onun hikayesinden ilham alıyor. Okyanusta yalnız başına genç bir adam olarak büyük bir ün sahibi” diyor.

Horie bu hafta içinde 100 kişilik bir kalabalığa bir tercüman aracılığıyla seslenirken “60 yıl önce buraya ilk geldiğimde (San Fransisco), 60 yıl sonra buraya döneceğimi hiç düşünmemiştim” dedi. 

ÇEVREYE DUYARLI TEKNELER 

Japon denizci, çevreye duyarlı oluşu ile de biliniyor. Geçtiğimiz altmış yılda, Horie, biri ayak pedallarıyla çalışan ve diğeri geri dönüştürülmüş alüminyum kutulardan yapılmış, düzinelerce güneş paneliyle çalışan bir dizi çevre dostu tekne ile birçok kez Pasifik seferini tamamladı. 1999’da Horie, boş fıçılardan yapılmış bir katamaranla San Francisco’dan Japonya’ya gitti; 2002 yılında okyanusa geri dönüş yolculuğunda, geldiği fıçıları başka fıçılar ile değiştirdi, teknesine yeni bir gövde yaptı.

Horie’nin bugün başlayacağı yolculuk için tasarlanan tekne, onun yapısına uyacak şekilde dizayn edilmiş. Tekne, alüminyumdan yapılmış 5,7 metre uzunluğunda bir yelkenli. Horie, seyahatleri için fiziksel antrenman yapmıyor, “Her zaman iyiyim, her zaman formdayım… Aşırı yemek, içmek yok” diyor. Yolculuğuyla ilgili herhangi bir endişesi olup olmadığı sorulduğunda 83 yaşındaki yatçı Horie, “Hiçbir şey. Belki de sadece yaşlı olmak” demekte.

Kendisi ‘hiçbir şey için geç değil’ değiminin yaşayan hali gibi…

Kaynaklar: The San Fransisco Chronicle, The Guardian, The Asahi Shimbun 

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu