Oyun

John Romero, Quake Oynarken Öfkeyle Kırdığı Klavyesini Satıyor

John Romero bilhassa de FPS oyunlarını sevenlerin yakinen tanıdığı bir isim. id Software’in kurucu ortağı, Wolfenstein 3D, Hexen, Doom, Doom II ve Quake üzere efsanelerin dizayncısı. Kendisi hayatının bir periyodunda kendi tasarladığı Quake oyunundaki bir çok oyunculu maç sırasında öfkesine mahzur olamayıp Mac klavyesini parçalamış bir isim. Daha doğrusu öyleymiş, biz e bunu Romero’nun yeni açık arttırması sayesinde öğrendik.

id Software, Doom serisinin muvaffakiyetinin akabinde bugün bile isminden övgüyle kelam ettiren Quake’i geliştirmişti. İşte Quake’teki bir Deathmatch sırasında da John Romero mağlubiyetin kabahatini klavyede bulunca olanlar olmuş. İşin enteresan kısmı Romero’nun bu klavyeyi atmayarak yıllarca saklamış olması, demek ki daha o günlerden “ileride pahalanır bu” diye düşünmüş olsa gerek.

Romero, klavyeyi eBay’de açık arttırmaya çıkardı. Oyun oynarken öfkesini ekseriyetle etrafındaki cansız nesnelere yönlendiriyormuş ancak klavye “Deathmatch için kritik ehemmiyet taşıdığı için” olağanda bu öfke nöbetlerinden kurtuluyormuş. Lakin demek ki bir noktada Romero o denli sonlanmış ki klavye falan dinlememiş. Artık nasıl yumrukladıysa birtakım tuşlar soketlerinden fırlamış, sonra da tutup ikiye katlamış klavyeyi 🙂

Romero “parçaladığım son klavye kendisine görüntü oyun müzesinde yer bulmuştu. Şayet bunu isterseniz, sizin için imzalayabilirim de” diyor. Açık arttırmaya ortamızdan katılan olacağını pek sanmam, lakin yeniden de fiyatı takip etmek isterseniz diye eBay linkini de şuraya bırakayım. Şimdilik 250$’da, lakin bu fiyatın üstüne çıkacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: