Ekonomi

JP Morgan 2021 enflasyon varsayımı değişmedi

Milletlerarası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, TCMB Lideri Ağbal ve grubu açısından dün açıklanan enflasyon sayılarının zorluk oluşturduğu kaydedildi. Aralık ayında enflasyonun Kasım ayı kadar olmasa da üst taraflı sürpriz yaptığı kaydedilen raporda, sayıların piyasaya mevcut kırılganlıkları ve siyaset imalinde ihtiyat muhtaçlığını gösterdiği tabir edildi.

-2021 enflasyon varsayımı değişmedi-

JP Morgan, Aralık ta enflasyonda üst istikametli sürprizin çekirdek eserlerden ve beyaz eşyadan kaynaklandığını söz ederken artan faizler ve azalan kredi büyümesi nedeniyle bilhassa güçlü mal tarafında fiyat artışlarının yavaşlamasını beklediğini kaydetti. Kuruluş, 2021 yılı için enflasyon beklentisini %10,5 olarak sürdürdü. “TCMB tarafından atılan sert sıkılaştırma adımları ile bunun sonucu olarak oluşan TL’nin pahalanması iddiamız için aşağı taraflı risk” tabirlerini kullandı. Ziraî fiyatlarda artış, vergi artışları ve kredibilitede azalma yaşanması ise beklenen üst taraflı riskler olarak sıralandı.

-Enflasyon yıl sonuna gerçek azalır-

Değerlendirmede enflasyonda gerilemenin bilhassa yıl sonuna yanlışsız yaşanmasının beklendiğinin altı çizildi. İdari fiyat artışlarının enflasyonu 0,3 puan artıracağını öngören JP Morgan, talepte azalma konusunda ise inançlı olduklarını kaydetti. Son adımları ile inanç kazanan TCMB grubunun artan enflasyon nedeniyle yanılgı yapma alanına sahip olmadığına dikkat çeken kuruluş, “TCMB’nin ek sıkılaştırma adımı atmasını beklemiyoruz. TCMB’nin bir sonraki adımının hala faiz indirimi olacağını düşünüyoruz. Birinci indirim Nisan ayında 100 baz puan bekleniyor” yorumu yaptı. Enflasyon gelişmelerine nazaran kararın 1-2 ay ertelenmesinin mümkün olabileceğini vurguladı.

Kaynak: foreks.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: