Haber

Kabil’deki kaosta kaybolan bebek 5 ay sonra ailesine kavuştu

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından yaşanan kaosta kaybolan bir bebek, dün akrabalarına teslim edildi. Süheyl Ahmedi adlı çocuğu Kabil Havaalanı’nda bulan Hamid Safi, haftalar süren görüşmelerin ardından çocuğu verdi.

Afganistan’daki ABD Büyükelçiliği’nde görev yapmış olan baba Mirza Ali Ahmedi kaybolma hikayesini Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters’a kasımda anlatmıştı. Ahmedi, çekilme sürecinde ülkeyi terk etmek için eşi ve 5 çocuğuyla 19 Ağustos’ta Kavil Havalimanı’na geldiğini açıklamıştı.

AİLE ABD’YE GİTMİŞTİ AMA BEBEK…

O dönem iki aylık olan Süheyl’in kalabalıkta ezilmesinden korkan Ahmedi, parmaklıkların diğer tarafındaki kişinin ABD askeri olduğu düşünüp bebeği ona teslim etmişti. Ancak o anda Taliban güçleri kalabalığı ittirince Ahmedi ve ailesi içeri yarım saat geç girmişti.

Bebek bunun ardından bulunamamış, bir görevli, bebeğin ülke dışına çıkartılmış olabileceğini söyleyince aile tahliye uçağına binip ABD’ye gitmişti. Ancak Süheyl’in izi kayboldu.

Reuters’ın haberinin ardından, 29 yaşındaki taksi şoförü Safi’nin bebeği havalimanında bulup yanına aldığı ortaya çıktı. Safi’nin, Süheyl’i kendi evladı gibi yetiştirmeye karar verdiği öğrenildi.

Ahmedi ise Afganistan’daki yakınlarına haber vererek bebeği almalarını istedi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Ahmedi’nin kayınpederi Muhammed Kasım Razawi, Kabil’e bebeği almaya gitti. Ancak Safi, ailesinin de ülkeden tahliye edilmek istediğini söyleyerek bebeği teslim etmedi. Bunun ardından Razawi, polislere kaçırma şikayetinde bulundu.

“HAMİT VE EŞİ AĞLADI, BEN DE AĞLADIM”

Yetkililer daha sonra iki tarafın anlaşmaya vardığını bildirdi. Razawi, bebeğe bakılan süredeki masraflar için yaklaşık 100 bin afgani (yaklaşık 13 bin TL) ödemeyi kabul etti.

Bebek polisin huzurunda akrabalarına teslim edildi. Razawi, “Hamit ve eşi ağladı. Ben de ağladım. Onlara ikisinin de daha genç olduğunu ve Allah’ın bir değil birkaç erkek çocuk vereceğini söyledim” diye konuştu.

Kaldıkları askeri tesisten geçen ay ayrılarak Michigan eyaletindeki bir eve yerleşen Ahmedi ve eşi, bebeklerini görüntülü görüşmeyle görünce çok mutlu olduklarını belirtti. Aile, Süheyl’i yakın bir zamanda ABD’ye getirtmeyi istiyor.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu