Haber

Kadın öldüren koçtan sonra çocuk öldüren sığır da tutuklandı

Güney Sudan polisi, geçen hafta bir akşam, bir çiftlik yakınlarında dolanan boğanın çocuğa saldırarak anında öldürdüğünü açıkladı. Hayvan, Doğu Afrika ülkesinin merkezindeki Lakes Eyaleti’nde saban sürüyordu.

Polis sözcüsü emniyet amiri Elijah Mabor yerel basına verdiği demeçte, “Boğa şu anda Rumbek Merkez İlçesi’ndeki bir polis karakolunda tutuklu. Çocuk otopsi için hastaneye götürüldükten sonra defin için eve gönderildi” dedi.

“TUTUKLANMAYI HAK EDİYOR”

Aynı eyalette bir koçun 45 yaşındaki bir kadını öldürmesinin üzerinden henüz bir ay geçmemişken bu saldırı gerçekleşti. Mabor, koçun Adhieu Chaping’in kaburgalarına defalarca vurmasından sonra, kadının yaralarına yenik düştüğünü ifade etmişti. Söz konusu saldırı sonrası koç çabucak yakalanarak tutuklanmıştı. Sözcü o dönem, “Sahibi masum ama suçun faili olduğu için koç tutuklanmayı hak ediyor” demişti.

Eyalet yasalarına göre, bir kişiyi öldüren herhangi bir evcil hayvan, otomatik olarak kurbanın ailesine tazminat olarak veriliyor. Dolayısıyla koç, üç yıllık cezasını tamamladıktan sonra Chaping’in ailesine teslim edilecek. Yerel mahkeme, koçun sahibi Duony Manyang Dhal’i ayrıca cezalandırarak kurbanın ailesine 5 sığır vermeye mahkum etmişti.

Independent Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre; Devlet Başkanı Salva Kiir’in yardımcısı Riek Machar’ı kendine karşı komplo kurmakla suçladığı 2013’ten bu yana savaş ve silahlı çatışmalarla harap olan Güney Sudan’ın bazı bölgelerinde para yerine çiftlik hayvanları tercih ediliyor. Bu hayvanlar, ev satın alımı ve çeyizin yanı sıra, cinayet gibi suçlardan kaynaklanan tazminatların ödemelerinde kullanılıyor. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Güney Sudan’da tek bir sığır yüzlerce sterlin tutabiliyor.

 

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu