Ekonomi

Katar’dan değerli yatırım adımları

Borsa İstanbul başta olmak üzere son periyotta Türkiye’de de baz satın almalara imza atan Katar varlık fonu, gözünü Çin başta olmak üzere Asya’ya çevirdi. Katar’dan ayrıyeten, ABD ve Körfez ülkelerine İran ile diyalog daveti geldi.

İki ay evvel Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu 200 milyon dolar bedelle satın alan Katar Yatırım Otoritesi (QIA), yatırım yaptığı bölgeleri çeşitlendirmeyi planlıyor.

Bloomberg TV’ye konuşan Katar Yatırım Otoritesi Lideri ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdülrahman El Sani, yatırımlarının Kuzey Amerika ve Avrupa’da ağırlaştığını, yatırım portföyünü çeşitlendirmek için doğuda arayışta olduklarını, Asya’nın ziyadesiyle radarlarında olduğunu lisana getirdi.

4 ÜLKENİN İSMİNİ VERDİ

DÜNYANIN EN BÜYÜK 11. VARLIK FONU

300 milyar dolarlık varlığı yönettiği belirtilen QIA, ABD merkezli Ulusal Varlık Fonu Enstitüsü bilgilerine nazaran dünyanın 11. büyük varlık fonu pozisyonunda.

QIA, Londra Borsası ve Alman otomotiv devi Volkwagen AG üzere dev şirketlerde hisse sahibi olan QIA, geçen yıl Borsa İstanbul’da yüzde 10’luk hissenin yanı sıra, İstanbul’da lüks markalara konut sahipliği yapan alışveriş merkezi İstinye Park’ın yüzde 42’lik payını satın almıştı.

İRAN İLE DİYALOG DAVETİ

Öte yandan, El Sani, Körfez İşbirliği Kurulu üyesi ülkeleri İran ile diyaloğa çağırdı.

El Sani, Körfez İşbirliği Kurulu üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Umman ve Katar’ın önderleri ile İran başkanının bir ortaya geleceği bir tepenin toplanması davetini yineleyerek “Bunun olabileceğine inanıyoruz, bu hususta umutluyuz” dedi.

BIDEN’IN İRAN SİYASETİYLE UYUMLU

Katar’ın kelam konusu İran’la diyalog daveti, ABD’de Joe Biden’ın başkanlık koltuğunu Donald Trump’tan devralmasının çabucak öncesinde geldi. Trump’ın bilakis Biden, İran’a karşı diplomasiyi öne çıkarmayı ve Barack Obama devrinde imzalanan fakat Trump’ın geri çekildiği nükleer muahedeyi yine canlandırmayı vaat etmişti.

2017’de Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez İşbirliği Kurulu üyeleri, Müslüman Kardeşler’i desteklediği gerekçesiyle Katar’a abluka kararı almıştı. Bu kararın bir münasebetinin de Katar’ın İran ile ortak gaz üretimi için işbirliği teşebbüsleri olduğu öne sürülmüştü.

El Sani, istenirse ABD ile İran ortasında müzakerelere aracılık edebileceklerini, ABD ile İran ortasında muahede olmasını istediklerini lisana getirdi.

İslamcı hareketlere takviye konusundaki soruya da El Sani, “Barışçıl yollarla adalet arayışlarını desteklemeye devam edeceklerini” söyleyerek dolaylı olarak Müslüman Kardeşler’e dayanağa devam bildirisi verdi.

KATAR İRAN İLE GAZ İŞTİRAKİ ARAYIŞINDA

Trump’ın İran’a karşı sert yaptırımlar içeren siyasetine Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden takviye gelmişti.

Katar’a dönük abluka, 9 Ocak 2021’de resmen kaldırılmıştı.

Dünyanın bir numaralı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üreticisi olan Katar, Basra Körfezi’ndeki gaz alanlarını işletmek için İran ile işbirliği arayışında.

Kaynak: sozcu.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: