Haber

Kemal Okuyan: ABD’deki Yenikapı ruhu fiyat mı?

Resmi olarak Joe Biden’i ABD’nin yeni lideri yapacak seçim oylarını saymak için toplanan Kongre’nin, Donald Trump destekçileri tarafından basılmasının akabinde, Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan iki gündür ABD’de yaşanan olayları değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı.

ABD’de polisin, çok daha kalabalık ve örgütlü hareketleri sınırsız güç kullanarak dağıttığını söyleyen Okuyan, yazısında bu zayıf teşebbüse “neden müsaade verildiğini” sorguluyor.

Okuyan, Trump’ın bundan dört yıl evvel çok önemli bir programla ve ABD sermayesinin kıymetli bir bölümünün takviyesini alarak başkanlığa adaylığını koyduğunu söylediği yazısında, Trump’ın paranın şımarttığı bir şovmenden daha fazlasını temsil ettiğini ve başkanlığı mühletince üstlendiği misyonların bir kısmını muvaffakiyetle yerine getirdiğini söylüyor.

Trump’ın mesleği boyunca sürdürdüğü ABD emperyalizmi ve güçlü tekellerle olan ahengine örneklerle kısaca değinen Okuyan, bu imajın son periyotta içeride giderek fakirleşen toplumsal kısımların denetim altında tutulamaması ve Covid-19 salgının yarattığı ağır tablo nedeniyle bir “dağılma” manzarası vermesine neden olduğunu tabir ediyor.

Biden’ın kazandığı seçime nasıl gelindiğini özetleyen Okuyan, Trump’ın seçim hezimeti sonrası sıraladığı komplo teorilerinin doğruluğunun sorgulanmasını bir tarafa koymakla birlikte, Trump’ın bu tezleri ortaya atarken inandırıcı olmamasının nedeninin, kendisini var eden sistemin meşruiyetini sorgulamaya kalkması olduğunu belirtiyor.

Okuyan ABD’de devlet bürokrasisi ve sermaye aklının buna müsaade vermeyeceğini söylüyor ve seçimden evvel Trump’a dur demeye karar verenlerin, seçimden sonra gerekli toparlanmanın Trump üzerinde tepinerek gerçekleşeceğine karar verdiklerini söz ediyor.

Kemal Okuyan yazısını şöyle bitiriyor:

“Biden’in seçimlerden çabucak sonra “şimdi birleşme zamanı” diye açıklamalar yapması, Demokrat Parti’yle Cumhuriyetçi Parti ortasında artan temaslar ile Trump’ın “oynamıyorum” mızıkçılığı ortasında bir çelişki çıktığı ortadaydı. Birileri muhakkak ki bu çelişkiyi fırsata çevirip, ABD’de merkezi güçlendirici bir “tehdit” icat etmeye karar verdi. ABD’de şu ya da bu “güçlü” odağın sayısız örtülü operasyonunun yanında evvelki gün yaşananlar çocuk oyuncağı sayılır. Evet bir avuç fanatik ABD demokrasisini tehdit edip geri çekilmiş oldu.

Artık sırada ABD’nin Yenikapı ruhu var!

Bu ruh meblağ mı, ne kadar fiyat, ABD’deki, dağılmayı durdurur mu, bunu göreceğiz.

Fakat unutulmasın ve bir yere not edilsin, geçtiğimiz yıl ABD’yi sallayan toplumsal hareketler için sistemin Capitol binasındaki “aciz” imgeleri hayli bir ilham vericidir.

Ne diyorduk? Batılı emperyalist ülkelerde de artık kimse istikrar beklemesin. Taban bir defa sarsıldı.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: