Haber

KESİAD’dan kuraklık uyarısı: “Kuraklık artık kapımızda değil, konutumuzun içinde”

Kemalpaşa Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD), kuraklık konusunda açıklama yaparak susuzluk felaketine dikkat çekti. Global bazda bir kuraklıkla karşı karşıya olduğumuzu hatırlatan KESİAD İdare Şurası Lideri Seçil Beydemir Kaynak, “Su sorunu çağımızın en temel sorunu olma konusunda en büyük aday. Türkiye olarak nasıl ki ‘deprem birinci önceliğimiz olmalı’ diyorsak, suyu da kuraklığı da acil olarak gündeme taşımamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Akdeniz iklimine sahip bir ülke olduğunu lakin global ısınma sebebiyle son yıllarda yarı kurak iklime yanlışsız yol aldığını vurgulayan KESİAD Lideri Kaynak, “Yarı kurak iklimde bahar ayları en fazla bir aydır. Yazlar son derece sıcak ve kurak geçerken kışlar da az yağışlı ve ılıman olur. Bilhassa bu sene yaşadığımız iklim, tam da bu tanımlamalara uyuyor. Kuraklık artık kapımızda değil konutumuzun içinde” dedi.

“Su kaynaklarımızı ihtimamla korumalıyız”

Global ısınmanın global sera gazı salınımı, asfalt ve beton yoğunluklu kentleşmeye bağlı olarak atmosferin su yapısının bozulmasıyla oluştuğuna vurgu yapan KESİAD Lideri Kaynak, “Görünen o ki kuraklık yalnızca bizim değil tüm dünyanın sorunu. Lakin bu umursamazlığın değil tersine daha dikkatli davranmamızın münasebeti olmalı. Su önümüzdeki devrin en pahalı kaynağı olacak ve bugünden su kaynaklarımızı itinayla müdafaamız gerekiyor” dedi.

Seferberlik olmalı

Su tüketimi konusunda düzenlemelerin süratle yapılması gerektiğini söz eden Kaynak, kelamlarını şöyle tamamladı: “Büyük ölçekte alınacak tedbirlerin yanında şahsî kullanıma yönelik tedbirler ve özendirici önlemler artık gündeme gelmeli. Tarımda damlama sistemi artık olmazsa olmaz bir husus. Şebekelerde su kaybı da çok büyük boyutta, bunlar da süratle giderilmeli, pahalı su boşa akmamalı. Ayrıyeten evsel su kullanımında tasarruflu tuvalet rezervuarı, elde yıkamaya kıyasla daha az su tüketen bulaşık makinesi üzere suyu gözeten kullanım formlarının özendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalı, otomobil, halı yıkama üzere ağır su tüketen kullanımlara yönelik kısıtlayıcı düzenlemeler getirilmeli. Kuraklıkla gayret için topyekün bir seferberlik haline geçmemiz artık kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkmış vaziyette. Tedbir almazsak yarın çok geç kalmış olacağız”

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: