Ekonomi

Koç Holding 2020’de 183,8 milyar TL konsolide ciro elde etti…

Koç Holding, 2020 yılında konsolide bazda toplam 183,8 milyar TL ciro elde ederken, 10,7 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu 2020 yılı sonuçlarını kıymetlendirdi.

Koç Holding, 2020 yılında konsolide bazda toplam 183,8 milyar TL ciro elde ederken, 10,7 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi. 2020 yılı sonuçlarını kıymetlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Tüm dünyada tesiri devam eden koronavirüs salgını sebebiyle inanılmaz ve bir o kadar da şiddetli bir yılı geride bıraktık. Pandemi sürecinde çalışma arkadaşlarımızın, iş ortaklarımızın, bayilerimizin, tedarikçilerimizin ve ailelerinin sıhhati birinci önceliğimizdi. Birebir hassasiyetle, bu güç devirde istihdamın korunmasını ve çalışma arkadaşlarımızın gelir kaybının önlenmesini de öncelik olarak kabul ettik. Mekanik ventilatörden entübasyon kabinine, siperlikten maskeye kadar toplum sıhhatini gözeten ve toplumsal yarar sağlayan projelere öncülük ettik. Koç Topluluğu olarak çevik idare anlayışımız, sağlam bilançomuz, istikrarlı portföy yapımız, kuvvetli bayi teşkilatımız, esnek tedarik zincirimiz ve dijital yetkinliklerimiz sayesinde bu periyoda hazırlıklı girdik. Şirketlerimizin finansal sıhhatine yönelik önlemlerimizi hassasiyetle ve süratle uyguladık. Belirsizliklerin hâkim olduğu 2020 yılında başarılı sonuçlara ulaşarak, güçlü pozisyonumuzu pekiştirdik. Bunu mümkün kılan çalışma arkadaşlarımıza, bayilerimize ve tedarikçilerimize gösterdiğimiz büyük gayret ve dayanışma örneği için müteşekkirim. Ülkemiz ve dünyamız için var gücümüzle çalışmaya ve bedel yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Levent Çakıroğlu: “2020 yılında yaptığımız 10,7 milyar TL kombine yatırımla, toplam yatırımlarımız son 5 yılda 42 milyar TL’ye ulaştı.”

Belirsizliklere karşın Koç Topluluğu’nun yatırımlarını sürat kesmeden sürdürdüğünü belirten Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ”2020 yılında yaptığımız 10,7 milyar TL kombine yatırımla, toplam yatırımlarımız son 5 yılda 42 milyar TL’ye ulaştı. Arçelik, Güneydoğu Asya pazarının kıymetli oyuncusu Hitachi’nin beyaz eşya kesimindeki Japonya dışındaki tüm faaliyetlerinin bir şirket altında toplanması ve kurulacak şirketin yüzde 60’ının Arçelik tarafından satın alınması için iştirak mutabakatı imzaladı. Topluluğumuzun stratejik büyüme alanlarından biri olarak belirlediğimiz ve daha öncesinde yatırımlara başladığımız bu bölgede, Hitachi üzere güçlü bir oyuncu ile kurduğumuz iş birliğinin Arçelik’in global büyüme seyahatini hızlandıracağını düşünüyoruz. Öte yandan Aygaz, Bangladeş yatırımında süreci tamamlayarak, dünya evsel LPG tüketiminde en büyük hisseye ve en süratli büyüme trendine sahip olan Asya pazarına açıldı. Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı hususlarında faaliyette bulunmak üzere, ülkenin en esaslı şirketlerinden United Enterprises & Co. Ltd. ile iştirak kontratı imzalanarak eşit idare asıllarına dayalı bir Ortak Teşebbüs Şirketi kuruldu” dedi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, otomotiv endüstrinin dönüşümüne öncülük edecek olan elektrikli araç yatırımına Ford Otosan ile başladıklarını da vurgularken, “Dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit’in birinci tam elektrikli versiyonunu Gölcük fabrikamızda üretme sorumluluğunu üstlendik. Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli fabrikalarımızda Ford Otosan mühendisliği ile batarya montaj yatırımımızı da hayata geçireceğiz” dedi.  Böylelikle Türkiye’nin birinci ve tek entegre elektrikli araç üretim tesisi olma yolunda değerli bir adım atıldığına dikkat çeken Çakıroğlu, “Bu yatırım yalnızca Ford Otosan için değil, ülkemiz için de değerli bir kazanım olup, endüstrimize milletlerarası pazarlarda rekabet avantajı sağlayacak” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Topluluk şirketlerimiz faaliyet gösterdikleri kesimlerde fark yaratan çalışmalar hayata geçirmeye ve ülkemiz iktisadına katkı sağlamaya devam etti.”

“Pandeminin tüm zorluklarına rağmen Topluluk şirketlerimiz faaliyet gösterdikleri bölümlerde fark yaratan çalışmalar hayata geçirmeye ve ülkemiz iktisadına katkı sağlamaya devam etti” diyen Levent Çakıroğlu, kelamlarına şöyle devam etti: “Tofaş çatısı altındaki Fiat markası, 2019 yılında elde ettiği pazar liderliğini 2020 yılında devam ettirdi. Tofaş, otomotiv sanayii toplam hafif araç üretiminin yüzde 19’unu gerçekleştirdi. 14 yıldır kesintisiz halde dalın başkan üreticisi olan TürkTraktör tarım bölümüne dayanak vermeyi sürdürdü. Türkiye traktör üretiminin yüzde 68’ini ve ihracatının yüzde 86’sını tek başına gerçekleştirdi. Otokar ise 2020 yılında ciro bazında yüzde 20 büyüdü. Şirket, faaliyet gösterdiği segmentlerde üst üste 12’nci sefer Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu. Ar-Ge çalışmaları kapsamında da bir birincisi gerçekleştirerek, Covid-19’un bulaşma riskini azaltan ‘Güvenli Otobüs’ü geliştirdi. Savunma sanayii alanında iki yeni ihracat siparişi aldı.”

Levent Çakıroğlu, Türkiye’nin en büyük rafinaj kapasitesine sahip olan Tüpraş’ın 2020 yılında 800 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptığını ve yurt içi akaryakıt talebini her kaide altında karşılamaya devam ettiğini vurguladı. Ayrıyeten entegre ve öncü bir güç piyasası oyuncusu olmayı hedefleyen Entek ile de, kaynak çeşitliliğine ve yenilenebilir güç yatırımlarına öncelik verdiklerine dikkat çekti.

Finans bölümündeki gelişmeleri de pahalandıran Çakıroğlu, “Yapı Kredi, iktisada verdiği kesintisiz dayanağı sürdürerek 2020 yılında 382,7 milyar liralık kaynak sağladı. Bu yılın başında da, milletlerarası piyasalardan 500 milyon ABD doları meblağında sermaye gibisi tahvil ihracı gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından, 200’den fazla yatırımcının katıldığı bu sürece, ihraç meblağının 6 katından fazla talep geldi. Bu, ülkemiz iktisadına ve bankamıza duyulan inancın bir göstergesi diye konuştu.

Levent Çakıroğlu: “Topluluğumuzun geleceğini içinde yaşadığımız toplumun ve dünyanın geleceğinden başka düşünemeyiz.”

2020 yılında çevresel, toplumsal ve kurumsal idare mevzularının Koç Topluluğu’nun ajandasının üst sıralarında yer aldığına  dikkat çeken Levent Çakıroğlu, “Sürdürülebilir büyüme yaklaşımımız ‘Geleceğe.Birlikte’ ile vurguladığımız üzere Topluluğumuzun geleceğini içinde yaşadığımız toplumun ve dünyanın geleceğinden farklı düşünemeyiz. Bugün tüm paydaşlar, şirketlerden uzun vadeli bakış açısıyla sürdürülebilirlik önceliklerini, stratejilerini, risk ve fırsatlarını belirlemelerini bekliyor. Koç Topluluğu olarak, iklim krizine ait dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Bu çerçevede, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın en uygun halde hayata geçirilebilmesi için özel dalın rolünü tanımlamak üzere Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde oluşturulan CEO Aksiyon Grubu’nda Türkiye’yi temsil ediyoruz. Bu kapsamda global yeşil toparlanma için gerekli yol haritasının oluşturulmasına Koç Topluluğu olarak katkı sunacağımızı taahhüt ediyoruz. Bilhassa AB üyesi olmayan ülkelerdeki şirketlerin fonlama sistemlerinden yararlanması ve sürdürülebilirlik performansının değerlendirmede dikkate alınmasına yönelik tekliflerimizin, yayınlanan ortak bildiride yer almasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: