Ekonomi

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: “Önümüzde yeşil teşebbüslere dayalı bir iş modeli yaratma fırsatı var”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, pandemi sebebiyle bu yıl dijital platformda gerçekleştirilen ve 70’ten fazla ülkeden 1500 başkanı bir ortaya getiren Davos Zirvesi’nde konuştu. Doruğun ikinci gününde “Bağlantılı ve Sürdürülebilir Bedel Zincirleri Tasarlama” başlıklı panelde görüşlerini paylaşan Levent Çakıroğlu, önümüzdeki periyotta yeşil dönüşümün sürdürülebilir bedel zincirleri açısından çok değerli olacağını vurgulayarak, “Koç Topluluğu olarak bu mevzuyu en öncelikli gündem başlıklarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Mutabakat süreci başta olmak üzere, hükümetlerin bu husustaki siyasetlerinin bedel zincirlerinde gerekli değişiklikleri hızlandıracağını düşünüyorum. İşlerimizin sürdürülebilirliği açısından bu dönüşüm kural. Önümüzde yeşil teşebbüslere dayalı bir iş modeli yaratma fırsatı var” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından 25 – 29 Ocak tarihleri ortasında düzenlenen Davos Tepesi, dünyanın en tesirli iş insanlarını, siyasetçilerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve akademisyenlerini bu yıl İnancı Tekrar İnşa Etmek için Kritik Yıl (A Crucial Year to Rebuild Trust) ana teması etrafında buluşturuyor.

Bu yılki oturumlar Dünya Ekonomik Forumu’nun pandemi sonrasında global ekonomiyi sürdürülebilir bir biçimde tekrar inşa etmeyi odak noktasına alan “Great Reset” yaklaşımı etrafında şekilleniyor. Great Reset temel olarak üç bileşenden oluşuyor: Dünya ticaret sistemini daha adaletli bir yapıya dönüştürmek, Yatırımların eşitlik ve sürdürülebilirlik üzere ortak amaçları teşvik etmesi, Dördüncü Sanayi İhtilali ile hayatımıza giren inovasyonları, bilhassa sıhhat ve toplumsal problemlerin tahlilinde, kamu faydasını gözetecek halde kullanmak.

“Toplum ve Geleceğin İş Yapış Şekilleri”, “Gezegen Nasıl Kurtulur?”, “Daha Adil Ekonomiler”, “İyilik için Teknoloji”, “Sağlıklı Gelecek”, “Daha Âlâ İş Düzeni”, “Jeopolitiğin Ötesinde” alt temalarına yönelik oturumlara konut sahipliği yapan bu yılki Dorukta, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “Bağlantılı ve Sürdürülebilir Bedel Zincirleri Tasarlama” başlıklı panelde konuştu.

Malezyalı yayın kuruluşu Astro Awani’nin Genel Yayın Direktörü Kamarul Bahrin Haron’un moderatörlüğünü üstlendiği panele Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nun yanı sıra Bain & Company İdare Şurası Lideri Orit Gadiesh, Welspun India CEO’su Dipali Goenka, Lenzing Group CEO’su Stefan Doboczky de katıldı.

Önümüzdeki devirde yeşil dönüşümün sürdürülebilir bedel zincirleri açısından çok değerli olacağını vurgulayan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak bu mevzuyu en öncelikli gündem başlıklarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Mutabakat süreci başta olmak üzere, Hükümetlerin bu mevzudaki siyasetlerinin kıymet zincirlerinde gerekli değişiklikleri hızlandıracağını düşünüyorum. İşlerimizin sürdürülebilirliği açısından bu dönüşüm kaide. Önümüzde yeşil teşebbüslere dayalı bir iş modeli yaratma fırsatı var” dedi.

Pandemi periyodunda Koç Topluluğu şirketlerinin karşı karşıya olduğu süreçleri de anlatan Çakıroğlu, ”Otomotiv, güçlü tüketim, güç, bankacılık, perakende, turizm üzere kesimlerde ve dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteren bir Topluluğuz. Bu özgün yapımız nedeniyle, pandemi devrinde her şirketimiz arz ve talep taraflı farklı dinamiklerle karşılaştı. Lakin, tüm paha zincirini paydaşlarımızla bilgiye dayalı, süratli ve açık bir bağlantı kurarak olabildiğince şeffaf hale getirdik ve içinden geçtiğimiz istikrarsız devirde problemlerin üstesinden gelebildik. Bu başarıda, Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Global Lighthouse’ olarak ilan ettiği iki akıllı fabrikamız üzere, dataya dayalı süreçlerle kıymet yaratan tesislerimizin rolü büyük” dedi.

Koç Topluluğu’nun toplumsal hassaslığının da altını çizen Çakıroğlu “Pandeminin belirsizliklerle dolu birinci devrinde otomotiv fabrikalarımız siperlik, maske ve entübasyon kabini üzere acil muhtaçlık duyulan gereçleri süratle üretirken; Arçelik, kamu yönetiminin uyumunda özel kesimdeki paydaşlarıyla iş birliği yaparak mekanik ventilatör üretimini üstlendi” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Pandemi periyodundaki fedakârlıkları için tüm çalışma arkadaşlarıma müteşekkirim.”

Pandemi sürecinde Koç Topluluğu çalışanlarının kıymetli fedakârlıklarla çalıştığını ve bunun sahip oldukları en değerli paha olduğunu belirten Çakıroğlu, “İçinden geçtiğimiz bu güç devirde öncelikle çalışma arkadaşlarımızın sıhhati için gerekli adımları süratle attık; onların gelir kaybına uğramaması için de elimizi taşın altına koyduk. Daha sonra piyasalar yine açıldığında, artan talebi karşılama noktasında her bir çalışma arkadaşımız da büyük bir gayret ve dayanışma örneği göstererek bize takviye oldu. Bu birliktelik ve dayanışma duygusu için hepsine müteşekkirim” dedi.

Çakıroğlu kelamlarını “Şirketler açısından kıymetli olan, bilinmezliklerin getireceği risk ve fırsatlara karşı onları her şartta hazır tutacak, değişimle barışık bir kurumsal kültürü yerleştirmektir. Paydaşlar açısından ise bu türlü vakitlerde en değerli kıymetin dayanışma olduğunu gördük” diyerek tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: