Ekonomi

Koç Holding SEK’i sattı!

Koç Holding, Sek’i 240 milyon liraya sattı Koç Holding iştiraki Tat Besin, süt ve süt eserleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm varlıklarını 240 milyon TL bedelle Çallı Gıda’ya sattı.

Koç Holding iştiraklerinden Tat Besin bünyesindeki Sek Süt, satıldı. Sek Süt’ü besin bölümünün kıymetli oyuncularından Çallı Besin satın aldı. Çallı Besin, satın almayı ise yeni kurduğu CLA Süt ve Süt Eserleri isimli firma üzerinden gerçekleştirdi.

Tat Gıda’dan yapılan açıklamada, “Şirketimiz bağlı tarafları ortasında yer almayan CLA Süt ve Süt Eserleri Besin Sanayi Ticaret A.Ş. (“Alıcı”), Çallı Besin Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Garantör”) ile Şirketimiz ortasında, şirketimizin süt ve süt eserleri iş kolundaki varlıklarının devredilmesine ait bir varlık satış mukavelesi imzalanmıştır” denildi. Mutabakat ile Bursa’daki Mustafakemalpaşa Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, kelam konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt eserleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm fikri haklar Çallı Besin bünyesine geçti.

Geçen yıldan bu yana devam eden görüşmeler sonucu Sek’in satış bedeli KDV hariç 240 milyon lira oldu. 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kuruldu. 1968 yılından 1995 yılına kadar Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak faaliyetlerini sürdüren Sek, Türkiye’de birinci pastörize sütü ve birinci homojenize edilmiş yoğurdu üretti. 1997 yılında Koç Holding’in çoğunluk payını aldığı Sek’te 370 kişi istihdam ediliyor.

Sermayesi 1 milyon lira

Sek’i alan Çallı Besin ise 50 seneyi aşkın bir müddettir besin pazarına farklı kollarda tedarikçilik yapıyor. 1965 yılında Erenköy’de kurulan firmanın başında Ambalajlı Süt ve Süt Eserleri Sanayicileri Derneği İdare Şurası Lideri Harun Çallı bulunuyor. Çallı Gıda’nın bünyesinde Meysüt, Milkon ve Milay Süt markaları ve tesisleri bulunuyor. Sek’i alan Çallı Gıda’nın sahibi olduğu CLA Süt ve Süt Eserleri firması da 5 Ocak 2021 tarihinde kuruldu. Harun Çallı’nın İdare Şurası Başkanlığı’nı yürüttüğü CLA’nın 1 milyon TL sermayesi var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: