Oyun

Konami’nin İptal Edilen Oyunu Six Days In Fallujah’tan Sürpriz Geri Dönüş

İçinizde tahminen hatırlayanlar vardır; bundan yıllar yıllar evvel Six Days in Fallujah isimli bir oyun duyurulmuştu. İsminden da anlaşılabileceği üzere 2. Felluce Muharebesi üzerine bir oyun olacaktı. ABD’nin Irak müdahalesinin en tartışmalı hususlarından birisini ele alacak bu oyunun 2010 yılında çıkış yapması bekleniyordu, ancak üzerindeki tartışmalar arttıkça yavaş yavaş gündemden çekildi ve Konami, projeden elini çekti. Sonrasında da zati oyun sessiz sedasız bir biçimde askıya alındı.

Dün gelen sürpriz duyuruyla, oyunun farklı bir üretimci tarafından geliştirilmekte olduğunu ve bu yıl oyun severlerle buluşmaya hazırlandığını öğrendik:

Özgün geliştirici Atomic Games Six Days in Fallujah’yi, mümkün olan en gerçekçi askeri nişancı (shooter) yapmayı hedeflediklerini söylüyordu. Oyunun “hayatta kalma korku” şeklinde bir oyun olacağı söyleniyor; fakat bu endişenin kaynağının başka oyunlardaki üzere doğaüstü olaylar yahut varlıklar değil, bizatihi savaşın kendisi, o savaş içerisindeki iddia edilemezlik, tansiyon olacağı belirtiliyordu. Savaşta yaşanan tecrübeyi şahsen Felluce Muharebesinde yer almış askerlerle iş birliğiyle oyuna yansıtmaya çalışıyorlardı.

Lakin bu oyunun tamamlanması mümkün olmadı; 2009’un Nisan ayında Konami, oyun ile ilgili tartışmalı mevzular nedeniyle yayıncılıktan çekildiklerini duyururken, Ağustos ayında Atomic Games, yeni bir yayıncı bulmakta zorlandıklarını ve işten çıkarmalara başladıklarını ilan ediyordu. Böylelikle adım adım gündemden düştü bu oyun.

Fakat dün gelen duyuruyla birlikte, oyunun Highwire Games tarafından geliştirildiğini ve dağıtımcılığını Victura’nın yapacağını, 2021 içerisinde PC ve konsollar için çıkış yapacağını öğrenmiş olduk.

Açıkçası birinci duyurulduğu periyotta de merak ettiğim bir oyundu. ABD’nin Irak müdahalesinin en kanlı çatışmalarından birisini ele alacak olması, o muharebe sonrası yaşananlar da göz önünde bulundurulunca bu husus çok su götürür. Oyunların vakit zaman tarihi eğip bükme üzere fonksiyonlar üstlenebildiğini görüyoruz (Bkz. CoD ve Mevt Otobanı). Bu oyunda da misal bir tablo mu yaşanır, yoksa savaşın yıkıcılığına mı odaklanır, bu yıl daima birlikte göreceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: