Haber

Kraliçe 2. Elizabeth son yolculuğuna uğurlanıyor!

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi cenaze töreni, dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin katılımıyla tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde yapıldı.

Başkent Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde saat 13.00’da başlayan cenaze törenine, Kraliçe’nin çocukları İngiltere Kralı 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward’ın yanı sıra Kraliçe Camilla, Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle ile kraliyet ailesinin diğer üyeleri katıldı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 1

Yaklaşık 2 bin davetlinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’in eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya lideri ve üst düzey isim yer aldı.

Cenaze törenine, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 2

Westminster Kilisesi’nde yapılan törende Başbakan Liz Truss, Kraliçe’nin anısına İncil’den bir pasaj okudu. Pasaj, Yohanna İncili’nden İsa’nın müritlerine cennette bir yer vaat etmesiyle ilgili bir bölüm içeriyordu.

Canterbury Başpiskoposu da konuşmasında, “dünyada çok az liderin, Kraliçe’ye duyulduğunu gördükleri sevgiyle karşılandığını” ifade etti.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 3

Ardından, çeşitli kilise liderleri konuşmalar yaptı. Kraliçe’nin taç giyme töreninde ve Prens Philip ile evlilik töreninde okunan ilahiler de dahil olmak üzere ilahiler okundu.

Kate Middleton, Prens William ile çocukları en ön sırada, prens Harry ile Meghan Markle ise ikinci sırada törene katıldı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in merhum eşi Prens Philip ile evlendiği yer de olan Westminster Abbey Kilisesi’ndeki törenin ardından ülke çapında 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Tören, Kraliçe’ye bağlı gayda çalan bir müzisyenin yaktığı ağıtla sona erdi.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 4

Törenin ardından taşıyıcı tabur, Kraliçe 2. Elizabeth’in tabutunu Westminster Kilisesi’nden aldı ve Büyük Batı Kapısı’ndan dışarı çıkardı. Tabut, Devlet Top Arabası ile Wellington Kemeri’ne taşındı.

Tören sırasında Kral 3. Charles ve diğer Kraliyet Ailesi tabutun arkasından yürüdü. Onları bir araç içerisinde Konsort Kraliçe Camilla ve Galler Prensesi Catherine takip etti. İkinci bir araç, Sussex Düşesi Meghan ve Wessex Kontesi Sophie’yi taşıdı.

LONDRA’DA GEÇİT TÖRENİ

Kraliçe 2. Elizabeth’in tabutu törenle Londra sokaklarından geçirildi.

İngiltere’nin farklı yerlerinden başkent Londra’ya gelen on binlerce kişi gece saatlerinden itibaren geçit törenini izleyebilmek için sokaklarda sıralandı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 5

Londra’nın merkezindeki Big Ben saat kulesinin çanları çalınırken, bir yandan da Hyde Park’ta Kraliyet Atlı Topçu Birliği’nin top atışları duyuldu.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 6

Ardından Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesi top arabasından indirilerek Devlet Cenaze Aracı’na nakledildi ve Windsor Kalesi’ne doğru son yolculuğuna çıktı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 7

Kraliçe’nin Kraliyet Sancağı’na sarılı tabutunun üzerinde İmparatorluk Tacı, Hükümdar’ın altın küresi ve asası yer aldı.

1952’DEN BERİ EN BÜYÜK CENAZE

Geçit töreni esnasında pek çok İngiliz gözyaşlarını tutamadı.

İngiltere’de 1952’den beri bu büyüklükte bir cenaze töreni düzenlenmemişti. Son olarak Kraliçe 2. Elizabeth’in babası Kral 6. George için 1952 yılında bu denli görkemli bir tören yapılmıştı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 8

Westminster Salonu götürülen tabuta, Kraliçe’nin çocukları eşlik etti. Kral Charles, Prenses Anne ve Prens Andrew cenaze töreninde beraber yürüdü.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 9

Onların ardında da Prens William ve Harry de dahil olmak üzere torunları sıralandı.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 10

Geleneksel olarak krallar ve kraliçeler için özel olarak hazırlanan bu törenlerde çok katı protokol kuralları ve askeri geçit töreni uygulanıyor.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 11

Kraliçe’ye saygı duruşunda bulunmak için yüz binlerce kişi zaman zaman 12 kilometreyi bulan kuyrukta beklemişti.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 12

ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi akşamı Londra’ya ulaştı. Biden, Westminter Hall’de liderler için ayrılan balkondan Kraliçe’nin tabutuna baktı; First Lady Jill Biden’la birlikte dua etti.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 13

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın da aralarında olduğu çok sayıda lider taziye için Westminster Hall’e gitti.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 14

Kral Charles ve İngiltere Başbakanı Liz Truss da cenaze töreni için Londra’ya giden liderlerden bazılarını kabul etti.

Kraliçe Elizabeth'e veda! Londra'da hayat durdu - Resim : 15

LONDRA’DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Kraliçe’nin cenaze töreni nedeniyle Londra, tarihinin en geniş güvenlik önlemlerini aldı..

Cenaze için 10 bini aşkın polis görevlendirildi. Arama köpekleri, güvenlik kameraları, atlar ve helikopterler de operasyon için hazır bulunduruldu.

KRALİÇE, GÖZYAŞLARI ARASINDA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Kraliçenin cenazesi, Windsor Dekanı David Conner tarafından Kral 3. Charles ve Kraliyet Ailesi üyelerinin katıldığı özel bir törenle yerel saatle 19.30’da Aziz George Şapeli’nde defnedildi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in en büyük oğlu ve ülkenin yeni hükümdarı olan Kral 3. Charles ve Kraliyet ailesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen defin töreninin detayları kamuoyu ile paylaşılmadı ancak Buckingham Sarayı, töreni “Son derece kişisel bir aile olayı” olarak nitelendirdi. Defin töreni kamuoyuna kapalı olarak gerçekleşti.

Kraliçe 2. Elizabeth, Windsor Kalesi’ndeki Aziz George Şapeli’nde babası Kral 6. George ve annesi Elizabeth Angela Marguerite’nin yanına gömüldü. Kraliçe’nin geçtiğimiz yıl nisan ayında hayatını kaybeden ve Kraliçe ile birlikte toprağa verilebilmesi için naaşı bekletilen eşi Prens Philip de Aziz George Şapeli’ne defnedildi. Kraliyet Ailesi, 26 Eylül’e kadar Windsor Kalesi’nde yas tutmaya devam edecek.

Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine üst düzey politikacılar, dünya liderleri ve kraliyet ailesi üyeleri de dahil olmak üzere 2 bin davetli katıldı. Toplamda 500 yabancı devlet adamının yer aldığı törene ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen gibi dünya liderleri katıldı. Törende Türkiye’yi temsilen ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer aldı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu