Haber

Kraliçe II. Elizabeth’in ardından… Dünyayı sarsan haberin satır araları

Birleşik Krallık tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı II. Elizabeth, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünyada gündemi alt üst eden bu flaş haberden sonra akıllarda hemen kritik sorular belirdi. Kraliçe’nin yerine kim geçti? Tahta geçme sıralaması nasıl şekillendi? Cenaze töreni nasıl olacak? III. Charles’ın taç giyme töreni ne zaman yapılacak?

Bunların yanında akıllara gelen bir diğer detay da yaşamını yitiren Kraliçe II. Elizabeth’in sağlıklı görüntüsüyle de dikkat çekmesiydi. 2021 ilkbaharında hayat arkadaşı Prens Philip’in ölümünün, Elizabeth’in sağlık durumunu oldukça olumsuz etkilediği dile getiriliyordu. Peki nasıl?

Ülke, Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını kaybetmesiyle yasa bürünürken dünyanın en demokratik ülkelerinden birinde hala monarşinin bu kadar güçlü olması da dikkat çekmekteydi. 21. yüzyılda İngiltere’de Kraliyet’in nasıl bu kadar etkin olabildiği de akıllarda oluşan bir başka merak konusuydu.

Merhum Kraliçe II. Elizabeth, yaptığı uluslararası seyahatlerle de adından söz ettirmekteydi. Türkiye’ye de iki kez resmi ziyarette bulunan II. Elizabeth, son olarak 2008’de Ankara, İstanbul ve Bursa’yı ziyaret etmiş, ziyaret sıra dışı detaylarıyla dünya çapında da ses getirmişti…

Tahta çıkan isim III. Charles 73 yaşında Kral oldu. Yıllardır bu görevi her an alabileceğinin bilincindeydi. Halk arasında çok popüler bir isim olduğunu söylemek ise doğru olmaz. Onu tanıyanlar ise sembolik değil, aktif bir Kral olacağını düşünüyor.

Bunun ışığında Kral III. Charles’ın ulusa seslendiği ilk konuşması da gelecekteki hükümdarlığına dair sinyaller verdi. Kral öte yandan beklentilerini de dile getirdi. İngiliz basını da Kral’ın ilk konuşmasından bazı detayların üzerinde dururken çeşitli yorumlar yapmaktaydı.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu