Finans

Kripto para piyasası 1 trilyon doları aştı: 37 bin doların üzerinde

Kripto para piyasasının toplam pahası Perşembe günü birinci defa 1 trilyon doları aştı.

2020’de fiyatını dörde katlayan tanınan kripto para Bitcoin 37 bin doları geçerek yine rekor kırdı.

Stratejistler kelam konusu yükselişin sebeplerine ait spekülatif perakende traderların talebini, trend takip eden quant fonları, varlıklı ve hatta kurumsal yatırımcıları işaret ediyor.

Bitcoin, CoinMarketCap bilgilerine nazaran Perşembe günü 37,736.46 doları görmesinin akabinde TSİ 08.50’de yüzde 6.88 artıda 37,539.72 dolar düzeyinden süreç gördü.

Bitcoin kripto para piyasasının yaklaşık üçte ikisini oluştururken ikinci sırada gelen Ether’in piyasa hakimiyeti yüzde 14 civarında. Ether bu yıl şimdiden yüzde 62 yükseldi.

Kripto para araştırmacısı Flipside Crypto’ya nazaran etkin Bitcoin hesapları 2017 sonundan bu yana en yüksek düzeye yaklaştı ve bu durum uzun vadeli tutan kimilerinin satış planladığının sinyali olabilir. Hesapların yüzde 2’sinden azı Bitcoin arzının yüzde 95’in sahip. Münasebetiyle birkaç büyük alım satım süreci fiyatlar üzerinde tesirli olabiliyor.

Birtakım traderlar yükselişle ilgili olarak JPMorgan Chase & Co.’nun 146 bin dolarlık uzun vadeli fiyat kestirimini işaret ediyorlar. Birtakım traderlar ise ABD’de daha az volatil bir kripto para sınıfının bankalar tarafından ödemelerde kullanılmasına müsaade verilmesinin altını çiziyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: