Ekonomi

Kripto para üniteleri muteber mi?

Birinci sefer 2008 yılında oluşturulan kripto para ünitesi Bitcoin, günümüzde rastgele bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmaksızın herkes tarafından kullanıma açık bir teknoloji haline geldi.  Kripto paraların alışverişlerde kullanılabileceği üzere yatırım gayeli da değerlendirebildiğini belirten uzmanlar, şifreli para ünitelerinin toplam piyasa kıymetinin 700 milyon doları aştığını belirtiyor. Uzmanlar, kripto paraların siber taarruzların maksadında olan bir teknoloji olması sebebiyle çalınma riskinin de olduğuna dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Özekes, son günlerde piyasa bedeli artan kripto paralarla ilgili değerli değerlendirmelerde bulundu.

Kolay kullanım imkânı sağlıyor

Kripto para sahteciliğinin neredeyse imkânsız olduğunu ve güvenliğinin kriptografi metotlarıyla sağlandığını belirten Prof. Dr. Serhat Özekes, “Kripto para rastgele bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan ve herkesin kullanımına açık bir teknoloji. Geçmiş ve gelecekteki tüm transfer süreçleri şifrelenmiş, dağınık ancak birbirine bağlı, monopol denetiminde olmayan ve daima büyüyen bir data tabanı olan blokzincire işleniyor. Bireyler sahip oldukları kripto paraları, cüzdan ismi verilen programlar sayesinde çarçabuk kullanabiliyor” dedi.

Piyasa pahası 700 milyon doları aştı

Birinci kripto paranın Bitcoin ismiyle 2008 yılında üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Serhat Özekes, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bitcoin, birinci merkeziyetsiz kripto para olma özelliğine sahip. Bilindiği üzere istendiği vakit Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro yahut öbür para ünitelerine takas edilebiliyor. Bitcoin sistemi, toplam 21 milyon Bitcoin üretilebilecek formda tasarlandı. Aralık 2020 itibariyle 18,5 milyon adet ile tüm Bitcoin’lerin yüzde 88’i üretilmiş olup piyasa bedeli yaklaşık 500 milyon doların üzerindedir. Günde dokuz yüz adet olan Bitcoin üretiminin giderek zorlaştığı da düşünüldüğünde son Bitcoin’in 2140 yılında üretileceği kestirim ediliyor. Birinci ve en çok kullanılan şifreli para ünitesi Bitcoin olsa da 2 bin 300’ü aşkın kripto para ünitesi bulunuyor. Şifreli para ünitelerinin toplam piyasa kıymeti ise 700 milyon doların üzerindedir.”

Geleceğin para ünitesi olduğuna inanılıyor

Prof. Dr. Serhat Özekes, kripto para ünitelerinin tanınan olmasının nedenlerini şöyle açıkladı:

Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin geleceğin para ünitesi olacağına inananlar, daha da kıymet kazanmadan satın almak için yarış içerisindeler,

Kripto para ünitelerinin gerisindeki teknoloji olan blok zincir yapısına güvenenler, merkezi olmayan süreç ve kayıt sisteminin klasik ödeme yollarından daha inançlı olduğuna inanıyorlar,

Anlık kıymet artışlarından para kazanan spekülatörler de kripto para ünitelerini gelir kaynağı olarak görüyorlar.

Kolay kullanımı yatırımcıları cezbediyor

İnternet üzerinde kripto para kullanılarak yapılan alışverişlerde kullanıcı kimlik bilgilerinin kapalı kalmasının mümkün olduğunu belirten Özekes, “Takip edilmesinin güç olması nedeniyle internet ortamının büyük bir kısmını oluşturan ve internetin karanlık tarafını söz eden dark web ortamındaki yasa dışı alışverişlerde çoğunlukla kripto para kullanılıyor. Bunun yanında artan hacmi ile yatırım aracı olarak görülen kripto paranın saklanması için kullanılan online cüzdanlar, taşınabilir cüzdanlar, çevrim dışı cüzdanlar, fizikî cüzdanlar ve kağıt cüzdanların yanında kripto para borsaları, kolay kullanımları nedeniyle yatırımcılar tarafından birçok vakit tercih ediliyor. Epeyce kolay ve süratli transfer edilebilen kripto paralar sanal cüzdanlarda saklanır ve internet üzerinde alışverişlerde kullanılabilir. Bitcoin almak ve satmak epeyce kolay ve süratli yapılan bir süreç. Lakin bu süreç sırasında dikkat edilmesi gereken en değerli nokta güvenlik olarak karşınıza çıkar. Kripto para almadan evvel süreç yapılacak platformun yeni olması ve bir çeşit güvenlik sertifikası olan SSL ile korunmasına dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Kripto paralar siber atakların amacında

Kripto paraların siber taarruzların gayesinde olan bir teknoloji olduğunu söyleyen Özekes, “Hacklenme önemli bir risktir zira kaybolan yahut çalınan bitcoinleri geri almanın bir yolu yoktur. Akıllı bir cüzdanın müdafaasına sahip olunsa bile, kripto para borsaların atağa uğrama mümkünlüğü yüksektir. Ek olarak, bir cüzdanınız varsa ve anahtarınızı unutursanız yahut kaybederseniz, kripto paranızı almanız sizi oldukça uğraştırabilir. En muteber seçeneğe sahip olduğunuzdan emin olmak için kripto para cüzdanları dikkatlice araştırılmalı. Hacklenmeye ek olarak, kripto para piyasasında dolandırıcılık olayları da yaşanıyor. Alıcılar ve satıcılar, çevrimiçi olarak kripto para ticareti yapmak istiyor fakat popülerliklerinin artması nedeniyle bu ticaretin gerçekleştiği borsalardan kimileri uydurma olabiliyor” sözlerini kullandı.

Kripto paralar global fenomen oldu

Prof. Dr. Serhat Özekes, kripto para teknolojisinin geleceğinin tartışma konusu olduğunu söyledi ve kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kuşkusuz global bir fenomen haline geldi, lakin bu büyüyen teknoloji hakkında öğrenilecek çok şey var. Yasaklanmadan yahut hayatın bir modülü olmadan evvel dikkate alınması gereken birçok parametre ve giderilmesi gereken kaygı var. Bitcoin ve başka kripto paraların destekçileri, bunların rastgele bir hükümete, rastgele bir devlete yahut kuruma bağlı olmadıkları için klasik fizikî para ünitelerinden çok daha üstün olduğunu sav ediyor. Eleştirmenlerin yahut savunucuların söylediklerine bakılmaksızın, hala gelişen bir teknoloji olduğu için net bir öngörüde bulunmak hayli güç. Hayattaki her şey üzere kripto paranın da gelecekte, hem uygun hem de makus sonuçları olabilir. Bugün birçok kişi tarafından kripto para kavramının gerçek pahasının anlaşılmadığı, yalnızca fiyat ve dalgalanmalar tarafından yönlendirilen spekülatif süreçlere odaklanıldığını söyleyebilirim. Halbuki kripto para teknolojisi, insanlara kendi bankaları olma ve ödeme formüllerini belirleme gücü veriyor. Kripto paranın nakit paranın yerini alıp almayacağı kararındaki en kıymetli faktör, kullanıcı adaptasyonudur. Kripto paranın hayatın bir modülü haline gelmesi durumunda ömrümüzün büsbütün değişeceğini düşünüyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: