Haber

Kurabiye hırsızı ayı, köye geri döndü! ‘Başka yerde olsa…’İtalya‘da bir köye inen ve gizlice girdiği pastanedeki bisküvileri yemesiyle ülke genelinde gündeme gelen ayı, bayıltıcı iğne ile uyutularak vahşi doğada söz konusu köye uzak bir bölgeye geri bırakılmıştı. Ancak bu ayrılık sadece bir hafta sürdü! Ayının köye geri döndüğü tespit edildi. Bu ayının bir ismi bile var: Juan Carrito.

İki yaşındaki kahverengi ayı bir hafta önce uyutulduğunda Abruzzo, Lazio ve Molise Ulusal Parkı’na (Parco Nazionale d’Abruzzo, Lazio e Molise) bırakılmıştı. Ulusal Park’ın yetkilileri Juan Carrito’nun bisküvi olayından önce dahi insanların etrafında çok rahat ve cesur olduğunu gözlemlemişlerdi.

BİR HAFTA SONA GERİ DÖNDÜ!

Bisküvi hırsızlığı bardağı taşıran son damla oldu. Juan Carrito, Roccaraso kayak beldesinde sokaklarda dolaşırken ve çeşmelerden su içerken çekilen fotoğraflarıyla oldukça ünlülenmişti. Bir hafta sonra ünlendiği 500 nüfuslu köye geri dönen Juan Carrito, bir Alman çoban köpeğiyle oynarken kameralara yakalandı.

İki hayvanın karlar içindeki etkileşiminde oyun oynayan taraf Juan Carrito’ydu. Karlar içinde oturan ve Carrito, köpeğin havlamalarına aldırış etmiyordu.

Ulusal Park’a bağlı korucular videonun ardından duruma müdahale etti ve ayının hareketlerini takip edebilmek adına radyo bağlantılı tasma taktı. Aslında korucular geçen hafta yaptıkları ilk müdahale ile ayının ormanda kalacağını ve kış uykusuna yatacağını umuyorlardı. Korucular ayrıca ayının doğaya bırakılmasına rağmen kolay bir “avcı-toplayıcılık” için kasabalara ve köylere geri dönebileceği riskinin her zaman olduğunu da biliyorlardı.

Ayı, Roccaraso’daki Dolci Momenti (Tatlı Anlar) fırınına girdikten sonra, pastanenin sahipleri tarafından çekilen fotoğraflarla ününe ün katmıştı zira fotoğraflar her yere saçılmış metal tepsiler ve bisküvilerle dolu bir kaos manzarasını gösteriyordu.

ENDİŞE VERMEYE BAŞLADI!

Eşiyle birlikte pastaneyi işleten Marina Valentini, “Ayı pencereyi kırmış, tepsileri fırından almış ve o gün öğleden sonra hazırladığımız bisküvileri yemiş” diye olayı anlatmıştı. Roccaraso Belediye Başkanı Francesco Di Donato ise ayının fırına baskın yapmasından sonra konuya dair yaptığı açıklamada “İnsanlarla yakınlaştığı için bizim için endişe vermeye başlıyor. Yakında kış uykusuna yatacağını umuyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Di Donato aynı zamanda bir başka endişeye de dikkat çekerek “Kayak sezonu başlamak üzere ve çok sayıda ziyaretçi gelecek” demişti.

Biyologlar tarafından M20 olarak bilinen Juan Carrito, yalnızca Apeninler’de bulunan nadir bir alt tür olan Marsika boz ayısı. Soyu tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan türler arasındaki bu türün durumu kritik olarak ifade ediliyor.

İtalya’nın Abruzzo bölgesine özgü olan bu türün hayatta kalan son fertlerinin çoğu Abruzzo, Lazio ve Molise Ulusal Parkı’nda yaşamlarını koruma altında sürdürüyor. Ulusal Park yetkilileri konuya dair yaptıkları açıklamada “İtalya’nın diğer bölgelerinde veya dünyadaki pek çok ülkede Juan Carrito gibi bir ayı muhtemelen esaret altına alınırdı” ifadelerini kullandı ve ayının insanlar için tehlike yaratabileceği göz önüne alınarak parkın uzak bir bölümüne bırakıldığı belirtildi.

SADECE 50 TANE KALDI!

Vahşi doğada sadece 50 tane Marsika boz ayısı kaldı. Ayıların sayılarının trafik kazaları, yasa dışı avlanma ve toprak sahiplerinin kasıtlı zehirlenmeleri sonucu azaldığı düşünülüyor.

İtalyan hükümeti son yıllarda özel bir çabayla bu türü koruma altına alırken Ulusal Park, tür için her geçen gün büyüyen ancak onlara gereken izolasyonu da sağlayan bir alan olmayı başardı. Marsika boz ayısı için adeta bir sığınak haline gelen bu parkın yanı sıra çeşitli koruma grupları da türü korumak için çalışmalar yapıyor.

Bununla birlikte Marsika boz ayısının bir alt tür olarak mı yoksa kendi başına bir tür olarak mı değerlendirilmesi gerektiği konusunda tartışmalar da devam ediyor.

metin.aktasoglu@haberglobal.com.tr

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı The Telegraph’ta “Biscuit-loving bear who was airlifted away from town follows the breadcrumbs home” başlığıyla yayınlanan haberden derlenmiştir.

Kaynak: Web ÖzelSource link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu