Haber

Lüleburgaz Belediyesi’nden esnafa bir dayanak daha

Pandemi sürecinde kapalı oldukları mühlet boyunca kiracılarından kira bedeli almayan Lüleburgaz Belediyesi, açık olup faaliyetlerinde kısmen ve büyük oranda azalma olan kiracılarının yardımına koştu. Bu kapsamda belediyeye ilişkin işyerlerinde faaliyet gösteren ve kısıtlamalardan ağır olarak etkilenen esnafa 80 oranında kira indirimi yaptı. Bunun yanı sıra faaliyetine devam eden ve pandemi sürecinden kısmi etkilenen Oto Galericiler Sitesi’ndeki kiracılara yüzde 40 indirim yaptı.
Korona virüs salgını nedeniyle kapanan ya da faaliyetlerini süreksiz olarak durduran kiracılarından kira bedeli almayan Lüleburgaz Belediyesi, yeniden kendisine ilişkin iş yerlerinde kiracı olarak bulunup, faaliyetlerine devam eden esnafa can suyu niteliğinde olacak karara imza attı. Bu kapsamda belediye, açık olduğu halde korona virüs salgının ekonomik olarak büyük oranda etkilediği belediyeye ilişkin iş yerlerinde büyük oranda kira indirimi kararı aldı. Lüleburgaz Belediye Encümeni’nce onaylanan karar 15 Aralık 2020 ile 15 Haziran 2021 tarihleri ortasını kapsıyor.

O esnafa yüzde 80 indirim

Lüleburgaz Belediyesi bu kapsamda Kapalı Pazar yeri ve Semt Merkezi’ndeki kiracıların yalnızca paket servise dönmesi, yiyecek-içecek servis imkanı olmadığı için büyük ekonomik darboğaza girmesi nedeniyle, buradaki esnafa yüzde 80 kira indirimi uyguladı. Kiracılar Haziran ayına kadar mevcut ödemelerinin yüzde 80 oranında altında bir kira ödemesi gerçekleştirecek.

Galericilere yüzde 40 indirim

Öte yandan bir öteki kira indirimi de Lüleburgaz Oto Galericiler Sitesi’nde uygulandı. Her ne kadar araba satışları devam etse de, korona virüs salgını nedeniyle dal olarak büyük bir sakinlik yaşayan kelam konusu kiracılara da yüzde 40 indirim uygulanması tarafında karara varıldı. Bu karar da 15 Aralık 2020 ile 15 Haziran 2021 tarihleri ortasındaki kira ödemelerini kapsayacak. Tüm bunların yanı sıra Lüleburgaz Belediyesi Aralık ayında aldığı kararla pandemi nedeniyle büsbütün kapanmak zorunda kalan kendisine ilişkin iş yerlerinden kira almama kararını uygulamaya devam ediyor.

Kapanan esnaftan o bedeller alınmıyor

Ayrıyeten Lüleburgaz Belediyesi, yeniden Aralık ayında aldığı karar doğrultusunda korona virüs nedeniyle kapanan iş yerlerinden de su bedeli, atık su, katı atık bedeli, etraf paklık vergisi ve okuma fiyatı almamaya başlamıştı. Bu durumdan faydalanan esnafın Lüleburgaz Belediyesi’ne şahsen müracaat yaparak su aboneliklerini iptal etmeleri kâfi olmuştu.

“Halkımızın yanındayız”

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediye Lideri Murat Gerenli, “Zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde Lüleburgaz Belediyesi olarak tüm imkanlarımızla halkımızın ve esnafımızın yanında ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bu örnek karara imza atan encümen üyelerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayla bu sıkıntı günleri kısa müddet içinde aşacağız” diye konuştu.

KIRKLARELİ – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: