Haber

Macron’un baskıcı politikaları tepkilerin odağında

Yeni Kaledonya’daki bağımsızlık yanlısı aktivistler tutuklanarak Fransa’ya götürüldü, adada isyanın fitili yeniden ateşlendi! Sömürgeci politikalar izlemekle suçlanan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hint-Pasifik’teki özerk bölge Yeni Kaledonya’da baskıcı politikalarını sürdürüyor. yerli halk Kanakların “bağımsızlık” talebine kulak tıkıyor.

Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hezimete uğrayıp “erken seçim” kararı alınca adaya yönelik “anayasa reformu” planından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Ancak şimdi de, bağımsızlık yanlısı aktivistlere karşı operasyon başlattı.

Anayasa reformuna karşı mayıs ayında başlayan protestoların arkasında olmakla suçlanan 7 aktivist tutuklanarak ana kara Fransa’ya gönderildi. bu kararı “siyasi sınır dışı etme” olarak niteleyen diğer bağımsızlık yanlıları bir kez daha sokaklara döküldü. bir polis merkezi ve belediye binası da dahil olmak üzere çok sayıda yer ateşe verildi. şiddet olayları nedeniyle okulların pazartesi günü kapalı kalmasına karar verildi.

Tutuklanarak Fransa’ya götürülen isimler arasında, bağımsızlık yanlısı Kanak lider Christian Tein de var. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Tein’in lideri olduğu saha eylemleri koordinasyon birimini “mafya tarzı bir örgüt” olarak tanımlıyor. birimin üyeleri ise şiddet olaylarından sorumlu olmadıklarını savunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu