Ekonomi

Mahfi Eğilmez: 2021 Para ve Kur Siyasetinin Esas Özellikleri

TCMB, 2021 Yılı Para ve Kur Siyaseti Rehberinde 2021 yılı enflasyon maksadını geçmiş yıllardaki üzere yüzde 5 olarak açıkladı.

Rehberde açıklandığına nazaran: “Enflasyona ait üst taraflı riskler 2021 yılında para siyasetinin sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zarurî kılıyor.” Bu çerçevede yeniden rehberdeki sözle: “Para siyaseti kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacaktır.” Bu iki cümleden hareketle TCMB’nin faizleri, en azından enflasyonda bir gevşeme görülünceye kadar düşürmeyeceği hatta artırabileceği sonucu çıkarılabilir.

Para ve kur siyaseti rehberinin en olumlu unsuru TCMB’nin temel siyaset aracının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) olarak açıklanmasıdır. Rehberde gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması emeliyle kullanılan faiz koridoru ile TCMB’nin en son kredi mercii fonksiyonunu gören Geç Likidite Penceresi, kelam konusu işlevleri dışında para siyaseti aracı olarak kullanılmayacağı vurgulanmaktadır. Bu, öteden beri üzerinde durulan faiz meçhullüğü problemini giderecek, bir müddettir olağanın dışına çıkmış olan faiz siyasetini olağana döndürmeye yarayacak olumlu bir adımdır. TCMB’nin, nakdî transfer sisteminin sağlıklı işleyişini sağlamak ve makrofinansal istikrara ait riskleri sınırlamak hedefiyle, zarurî karşılıkları ve öbür TL ve döviz likidite araçlarını aktif olarak kullanacağı da yeniden rehberde vurgulanan konular ortasında yer alıyor.

Rehber, bir müddettir toplumda çokça lisana getirilen ‘sabit kur rejimine geçilir mi?’ ya da ‘sabit kur rejimine geçilse daha âlâ olmaz mı?’ formundaki soruları da “dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasının devam edeceği, kurların özgür piyasa şartlarında arz ve talep istikrarına nazaran oluşacağını” belirterek tartışma ortamından kaldırıyor.

Rehberde iki kıymetli nokta daha yer alıyor: (1) TCMB’nin nominal ya da gerçek bir kur maksadının bulunmadığının altı çiziliyor ve (2) TCMB’nin kurların seviyesini ya da tarafını belirleme gayeli döviz alım ya da satım süreci yapmayacağı vurgulanıyor. Olağan olan yaklaşım budur. Ne var ki yakın geçmişte TCMB be yaklaşımı terk etmiş ve kura, döviz satarak müdahale etmeye çalışmıştır. Bu uğraşa kamu bankalarını ortak ederek milyarlarca dolarlık döviz rezervinin erimesine ve swap hariç net rezervlerin önemli ölçüde eksiye düşmesine yol açmış üstelik kurdaki yükselişi de önleyememiş hatta risk artışına yol açarak yükselişin daha da hızlanmasına neden olmuştur.

Özetle söylemek gerekirse 2021 Para ve Kur Siyasetinin faiz, kurlar, kur rejimi üzere hususlarda ortaya koyduğu yaklaşımlar olağan yaklaşımlardır. Bir mühletten beri devam eden yanlışlardan dönüş açısından kıymetli bildirilerdir. Buna karşılık yüzde 5’lik enflasyon amacı yanlıştır.

Alıntıdır, incelemenin tamamını okumak için Eğilmez’in blog sitesini ziyaret edin

FÖŞ yazdı: Türkiye 2021- Finans eksikliği büyümenin önündeki en değerli mahzur

Kudret Ayyıldır: 2021 Yılı Türkiye İktisadı

Cüneyt Akman: BİR PPK KARARI AKABİNDE HAYALLER VE GERÇEKLER

Güldem Atabay: 2020 enflasyonu neleri değiştirmeye kadir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: