Haber

Mahkemeden emsal karar: Bagaj kapağı da ayıplı sayıldı

Balıkesir’de aldığı sıfır kilometre aracın bagaj kapağında sorun yaşayan bir vatandaş, açtığı davayı kazandı. Tüketici Mahkemesi, daha evvel görülmemiş bir kararla aracın misliyle değiştirilmesine hükmetti. Avukat Ali Onar, süreci Radyo Trafik İzmir canlı yayınında anlattı.

Balıkesir’de yaşayan bir vatandaş, 11 Haziran 2016 tarihinde teslim aldığı sıfır kilometre arabasının bagaj kapağı butonunda bir mühlet sonra sorun yaşamaya başladı. 7 aylık süreçte 5 sefer yetkili servise gitmesine karşın tüketici, birebir sorunu yaşayınca 2017 yılında Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Ulaşıma Dair Özel” programında Esra Balkanlı’ya konuşan Avukat Ali Onar, dava süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Davacının, yetkili serviste sorunun çözülememesi üzerine aracı misliyle değiştirmek için firmaya ihtarname gönderdiğini söyleyen Onar, firmanın talebi reddetmesi üzerine dava açıldığını kaydetti.

“MAHKEME KIYMETLİ BİR KARAR VERDİ”

Daha evvel misliyle değiştirme, mukaveleden dönme, indirim isteme ve fiyatsız tamirattan oluşan 4 seçimlik hakla ilgili kararlarda beyin, motor ve elektrik aksamı arızası üzere yanılgıların yer aldığına vurgu yapan Avukat Onar; bir malın garanti müddeti içinde kalmak kaydıyla 1 yıl içinde 6 kere arızalanması durumununda tüketicinin malın misliyle değiştirilmesi talebinde bulunabildiğini hatırlattı. Ali Onar, kusurun süreklilik göstermesinin de karar dahilinde olduğunu belirterek, “Üretici firmayla yazışmalarımızda sonuca ulaşamayınca Türetici Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme değerli bir karar verdi. Arıza nedeniyle tüketici arabadan gereği üzere yararlanamadı. Bagaj kapağı butonu sorunu kolay üzere görünse de yangın söndürme tüpü, birinci yardım materyali üzere değerli ögelere çabucak ulaşılması mümkün olmuyor. Şahsî eşyaların art koltuğa konmak zorunda olması nedeniyle, araçtan gerektiği üzere yararlanılamıyor. AVM’ye girerken bagaj kapağı açılmayınca karakolluk olunan bir olay da gerçekleşmiş.” tabirlerini kullandı.

AYIPLI ARABA MİSLİYLE DEĞİŞTİRİLECEK

Ali Onar, tüm bu ögeleri göz önüne alan mahkemenin araçtan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi nedeniyle arabanın misliyle değiştirilmesi konusunda karar aldığını anlattı. Firma, tıpkı model yoksa ya da temin edilemiyorsa indirimli alınsa dahi aracın şu anki nakdî pahasını tüketiciye ödeyecek. Kararın katılaştığını, icra dairesinin bedel araştırması yaptığını kaydeden Avukat Onar, şu an işleyen sürecin 10 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini söz etti.

KARAR BİR BİRİNCİ

“Bagaj kapağı üzere önemsenmeyen bir kusur hakkında emsalimiz yok.” diyen Onar, “Mahkeme, tüketicinin korunması konusunda yargının geldiği seviyesi görmek ismine kıymetli bir karar verdi. Gelinen düzey son derece sevindirici.” değerlendirmesinde bulundu.

 BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: