Haber

Mariupol’de bir binanın bodrum katından 200 ceset çıkarıldı

Ukrayna’nın Mariupol kentinde Ukraynalı yetkililer mahalleyi kötü bir koku sardığını ve binanın bodrum katında bulunan bedenlerin çürümeye başladığını aktardı.

Euronews’in haberine göre, cesetlerin ne zaman bulunduğu konusunda bilgi verilmezken, olay Rusların bugüne kadar gerçekleştirdiği en ölümcül saldırılardan biri olarak tarihe geçti.

3 AYDIR KUŞATMA ALTINDAYDI

Azak Denizi kıyısında yer alan ve Rusya’nın ele geçirmeyi hedeflediği Donbas bölgesinin güneyinde yer alan Mariupol yaklaşık üç aydır Rus kuşatması altındaydı. Ağır bombardıman sonucu yerle bir olan kentin kontrolü geçen hafta bir çelik fabrikasında direnen Ukraynalı askerlerin teslim olmasının ardından Rusların ele geçti.

Mariupol’ün düşüşü ile Ukrayna’nın Azak Denizi ile bağlantısı kesilmiş oldu.

Savaş öncesinde yaklaşık 450 bin nüfuslu kentte 100 bin kişinin kaldığı ve kuşatma sırasında çok az gıda, su, ısınma ve elektrikle yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı sanılıyor.

Ukraynalı yetkililer kuşatma sırasında en az 21 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor ve işledikleri suçları örtmek isteyen Rusya’yı ölüleri yakmak üzere mobil kremasyon araçları getirmekle ya da toplu mezarlara gömmekle suçluyor.

Rus hava saldırıları bir seferinde doğumevini vurmuş bir başka sefer de kent tiyatrosunu hedef almıştı. Ukraynalı yetkililer sivillerin sığınmakta olduğu tiyatro saldırısında en az 300 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken, bu sayısının iki katına kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu