Finans

MB Lideri Ağbal’la Okan Müderrisoğlu ortasında ‘Yüksek faiz’ tansiyonu

7 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Murat Uysal’ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal, birinci ‘enflasyon raporu’ sunumunu bugün yaptı.

2021 yılı sonu enflasyon varsayımının yüzde 9,4’te sabit bırakıldığı raporun sunumunda Ağbal, sıkı para siyasetinde ve fiyat istikrarı maksadında kararlılık vurgusunu tekrarladı.

‘YÜKSEK FAİZ’ ELEŞTİRİSİ

Toplantının enteresan noktalarından biri, hükümete yakın Sabah gazetesinin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorusu ve Ağbal’ın verdiği cevap oldu.

“Merkez Bankası bir ekonomik çerçevenin yanı sıra bir siyasal çerçeve ile de hareket etmek durumunda” diyen Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı’nın “yüksek faize karşıyım” açıklamalarını hatırlatarak “Ben şahsen sizin yahut kurumsal olarak Merkez Bankası’nın yüksek faizden ne anladığını, nasıl tanımladığını, hali hazırdaki siyaset oranlarının yüksek olduğunu düşünüp düşünmediğini merak ediyorum” sorusunu yöneltti.

‘HEP RİSKLERİ ANLATIYORSUNUZ’

“Fiyat istikrarı” vurgulu açıklama yapan iş dünyasının birebir vakitte yüksek faizden de şikayet ettiğini, faizdeki mevcut düzeyin bilhassa gerçek kesimin üretken kesitinin kredi kaynaklarına erişiminde dert yarattığını öne süren Müderrisoğlu, “Dolayısıyla biz, ameliyat uygun geçti lakin hastayı kaybettik mi sanki durumuna düşebilir miyiz? Bu hassas dengeyi nasıl kuracaksınız?” sorusunu sordu.

Müderrisoğlu ayrıyeten, Merkez Bankası’nın daima risklerden bahsettiği tenkidinde bulunarak “Merkez Bankamızın, Türkiye iktisadının kazanımları ve geleceğe de daha umutlu bakmamıza imkan verecek kimi başlıklardaki tespit ve yaklaşımlarını da daha sonraki raporlarda görebilecek miyiz” sorusunu sordu.

“SON DERECE EKSİK VE YANLIŞ”

Bu soruya uzun bir cevap veren Ağbal’ın “Para siyasetindeki duruşumuza ait değerlendirmelerinizi son derece eksik ve yanlış bulduğumu belirtmek istiyorum” kelamları dikkat çekti.

Ağbal, “Merkez Bankası rastgele bir formda politik değerlendirmenin içine giremez. Politik değerlendirmeye ait kıymetlendirme de yapamaz. Baştan beri söz ediyoruz, merkez bankası fiyat istikrarı misyonunu yerine getirmekten sorumlu” dedi.

Ağbal cevabında ayrıyeten, “Merkez Bankası’nın ortaya koyduğu yüzde 5 gayesine varan süreçte sıkı para siyaseti uygulaması, sizin sav ettiğiniz üzere iktisatta üretim kaybına, rastgele bir zafiyete neden olmayacaktır” tabirlerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: