Finans

Merkez Bankası Lideri Ağbal: 2021 enflasyon varsayımımız yüzde 9.4

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Ağbal, ‘Enflasyon Raporu 2021-I’in tanıtımı maksadıyla basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9.4 olarak gerçekleşeceğini varsayım ettiklerini söyleyen Ağbal, 2022 için bu oranı yüzde 7 olarak iddia ettiklerini ekledi.

“Döviz kurlarında son aylardaki düşüş, enflasyon üzerindeki kur kaynaklı tesirlerin azalacağını göstermektedir” diyen Ağbal, şöyle konuştu:

Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9.4 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz. Ekim Enflasyon Raporu’nda öngörülen enflasyon varsayımlarını korumuş olduk. 2022 yılında enflasyonun yüzde 7 olarak gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz.

Enflasyon maksadına 2023 sonunda ulaşabileceğimizi varsayım ediyoruz. Amaca ulaşana kadar ihtiyatlı duruşumuzu koruyacağız.

Faiz indirimlerine dönük bir gündemin konuşulmasının şimdi çok erken olduğunu kıymetlendiriyoruz.

‘Gıda enflasyonu, 2021 yılı enflasyon gerçekleşmesi üzerinde kıymetli bir risk’

Besin enflasyonu, 2021 yılı enflasyon gerçekleşmesi üzerinde değerli bir risk oluşturmaya devam ediyor.

Türkiye’de fiyat istikrarını sağlayacaksak bütün iktisattaki karar alıcıların ileriye dönük enflasyonist beklentileri ve fiyatlama davranışlarının fiyat istikrarına katkı yapacak biçimde şekillenmesi lazım.

Önümüzdeki Para Siyaseti Heyeti kararlarında da kurduğumuz güçlü bağlantısı devam ettireceğiz.

2021 yılında finansal istikrarın güçlendirilmesi bakımından Merkez Bankası, döviz ve TL likidite idaresinde de finansal istikrara dayanak verecek siyaset çerçevesini uygulayacak.

Türkiye, salgın karşısında almış olduğu önlemler, altyapısının sağlamlığıyla süratli toparlanma sağladığı için 2021 yılında da sağlanan kazanımların, iktisadın büyüme ve üretim tarafında bu gücünü koruyacağını kıymetlendiriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: